in , , ,

Robotikte Dünyanın En İnovatif Şirketleri

DroneSeed, Skydio, Geekplus, Makeblock, Corindus, Berkshire Grey, Embodied, Handwrytten, Blue Ocean Robotics, Ocado

robotic1

FOTOĞRAF: JANELLE JONES

01. DroneSeed

Yangınlar, dünya üzerinde her yıl ortalama 18.8 milyon dönümlük ormanlık alanı yok ediyor. Seattle merkezli DroneSeed, büyük, özel drone’lar kullanarak tohumları, yanan alanlara taşıyor ve en uygun yetişme ortamına bırakıyor. Tohumları, nemli kalmaları ve hayvanlardan korunmaları için kaplarda taşıyan şirket, Nature Conservancy ve bazı büyük keresteci toplulukları ile birlikte çalışıyor.

02. Skydio

Skydio’nun yeni X2 drone’larında, görüntüler ve videolar için altı adet 4K kamera ile bir termal kamera bulunuyor; görüntü işleme ile bilgisayar görüşü için kullanılan güçlü Nvidia çipi ise, otonom uçuşa olanak sağlıyor. Shenzhen, Çin merkezli DJI’ye alternatif olarak, ABD’de üretilen Skydio, ABD dışından drone satın almalarına yönelik kısıtlamalar bulunan hükümet kurumlarının dikkatini çekiyor.

03. Geekplus

Pekin merkezli lojistik şirketi Geekplus, ürün karşılama süreçlerinin hızını ve kapasitesini artırmak isteyen perakendecilere yapay zeka ve robot teknolojileri sunuyor. Beş yıl önce kurulan şirket, 2020’nin başlarında 200 milyon fon topladı ve toplamda yaklaşık 390 milyon dolar değerinde finansman almış oldu. Dünya çapında 10 binden fazla robotu olan Geekplus, kasım ayında Çin’de kutlanan Bekarlar Günü’nde, 13,2 milyon sipariş teslim etti.

04. Makeblock

Çocuklara robot teknolojileri ve programlama öğretmek amacıyla, oldukça erişilebilir donanım ve yazılım araçları geliştiren Shenzhen, Çin merkezli şirket, hayata geçirdiği STEAM On Board adındaki online program serisiyle eğitimcileri eğitiyor. Makeblock’un mBlock adındaki programlama platformu, geçtiğimiz yıl 4 milyon kullanıcı kazandı ve şirketin geliştirdiği araçlar, dünya çapında 25 binden fazla okulda kullanılıyor.

05. Corindus

Corindus’un, koroner ve vasküler işlemler için geliştirdiği robotik tıbbi cihazlar, uzman cerrahların binlerce kilometre ötedeki hastaları ameliyat edebilmesini sağlıyor. Sağlık teknolojileri devi Siemens, 2019’un sonlarında, Corindus’un robot teknolojisini kendi yerleşik dijital görüntüleme ve yapay zeka cerrahi araçlarıyla bir araya getirmek için, Waltham, Massachusetts merkezli şirketi 1,1 milyar dolara satın aldı.

06. Berkshire Grey

Genel merkezi Bedford, Massachusetts’te bulunan Berkshire Gray, bir tesisin içerisinde hareket edebilen ve ürünleri seçerek nakliye konteynerlerine yerleştirebilen entegre robotik sistemler tasarlıyor. Perakende müşterilerinin “hizmet olarak robotik”e (robotics as a service) duyduğu güvenin, pandemi döneminde ikiye katlandığını belirten şirket, geçtiğimiz Ocak ayında 263 milyon dolarlık finansman turunu tamamladı.

07. Embodied

Tüketici robotları, henüz yaygın biçimde kullanılan, alışılmış bir uygulama haline gelmedi. Ancak Embodied’in Moxie adındaki büyük gözlü, küçük robotu, tüketici robotlarının ana akım haline gelmesine destek oluyor. Bir çocuğun arkadaşı olarak tasarlanan Moxie, sohbetleri devam ettirmek, hikayeler anlatmak ve oyun oynamak için güçlü bir doğal dil modeli kullanıyor. Yapay zeka uzmanları ve mühendisleri, robotun yüksek IQ’ya ve duygusal zekaya sahip olması amacıyla, çocukluk gelişim uzmanları ve Hollywood animatörleriyle birlikte çalıştı. Tüketici robotlarının, çocuklara yönelik kullanımı, daha başlangıç. CEO Paolo Pirjanian, “Ürünün aynı zamanda sosyal anlamda izole yaşlılara yardımcı olabileceğini görmek için çok geniş bir hayal gücüne sahip olmanıza gerek yok” diyor.

08. Handwrytten

Handwrytten, müşterilerin çevrimiçi ortamda seçtiği bir el yazısı ile kişisel notlar yazan robotlar üretiyor. Şimdiye dek 95 adet üretilen robotlar, zarfın üzerine yazılan adresi bile “el yazısıyla” yazıyor. Müşterilerin, daktiloyla yazılan notlara kıyasla el yazısıyla yazılanları açma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu düşünürsek, bu önemli bir nokta. Phoenix merkezli küçük şirket, 2016’da 9 bin 436 müşteriye sahipken, Ekim 2020’de bu sayı 62 bini geçti.

09. Blue Ocean Robotics

Blue Ocean’ın UVD Robots birimi, UV-C ışığını kullanarak yüzeylerdeki ve havadaki bakteri ve virüslerin yüzde 99,99’unu öldürebilen, otonom dezenfeksiyon robotları üretiyor. Bir odayı sadece 10 dakikada dezenfekte edebilen bu robotlar, pandemi döneminde, 60 ülkede bulunan yaşlı bakımı tesislerinde, okullarda, havalimanlarında, otellerde, ilaç üretim fabrikalarında ve yiyecek ve içecek şirketlerinde kullanıldı ve Amerikan Makine Mühendisleri Derneği’nden ödüller aldı.

10. Ocado

Birleşik Krallık merkezli çevrimiçi manav Ocado, kısa süre önce ABD merkezli iki şirketi satın aldı: Robotik parça toplama konusunda uzmanlaşmış Kindred Systems ve robotik kollar üreten Haddington Dynamics. Şirket, aynı zamanda, müşterilerin online kanallardan verdiği siparişlerini mağazadan teslim almasına imkan tanıyan insansız sistemler geliştiren Myrmex’te bir hisseye sahip. Ocado, depolarını genişlettikçe ve robotlarını gitgide daha akıllı hale getirdikçe, Birleşik Krallık’taki sebze meyve gibi manav ürünleri piyasasındaki yüzde 2’lik payını büyütmeye hazırlanıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzay

Uzay Alanında Dünyanın En İnovatif Şirketleri

fast-kapak

Yeni nesil buluşmalar