in , ,

Frank Yang: Zihnimi ve vücudumu birlikte çalıştırırım

Frank Yang - Simplehuman Kurucusu ve CEO’su
Frank Yang – Simplehuman Kurucusu ve CEO’su

Daha 7 veya 8 yaşlarındayken bir mucit olmak istediğimi söylerdim ve memleketim olan Tayvan’daki insanlar “Nasıl yani? Muhasebeci veya avukat olmak istemiyor musun?” diye sorarlardı.

Her zaman yeni fikirlerim vardı. Mesela, “zamanlayıcısı” olan bir köpek besleme cihazı yapmak istiyordum. Böylece köpeğin yemek vaktinde içinden mama çıkacaktı, ki bugün bunu üretiyorlar.

Ben 11 yaşındayken Amerika’ya göç ettik. Hukuk fakültesine gitme planlarım vardı ama UCLA’de siyaset bilimi okumaya başladım. Simdi esim olan, o zamanki kız arkadaşım fikirlerimi dinlerdi ve endüstriyel tasarımı araştırmamı önerirdi. Benim ise bunun ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Simplehuman’ın CEO’su olsam bile, vaktimin yüzde 60 kadarını araştırma ve geliştirme üzerine harcıyorum, çünkü benim sevdiğim şey bu; tüm gün bunun üzerine düşünüyorum.

FOTOĞRAF: JOSE MANDOJANA
FOTOĞRAF: MAURICIO ALEJO

HER ZAMAN İNTERNETE BAĞLIYIM
Ayrıca isin yürümesini sağlayan diğer her şeyle de ilgilenmek zorundayım. Fabrikalarımız Tayvan’da, fakat ben California’dayım, bu yüzden sürekli e-postaları ikişer kere kontrol ediyor ve Skype’ta da müsait olmaya çalışıyorum. Ancak, saat farkı yüzünden zaman sorunu yasıyorum. Bir şekilde her zaman internete bağlıyım. Şirketteki arkadaşlar, “e-postalara yanıt verme veya Slack’i kontrol etme” konusunda şirketteki en hızlı kişi olduğumu söyleyip şakalaşıyorlar. Her zaman genel kafe alanımızda öğle yemeği yemek için bir saat ayırırım ve is arkadaşlarımla konuşurum. İşle ilgili konuşmamaya çalışıyorum, çünkü bunu yaparsam kimse yanımda oturmak istemiyor. Onların tatilleri veya hobileriyle ilgili şeyleri dinlemek ya da NBA hakkında konuşmak istiyorum.

OFİSTE SPORUN YARARI
Zihnimin ve vücudumun birlikte çalıştığına gerçekten inanıyorum. Ofiste bir basketbol sahamız var ve eğer takımımda çözemeyeceğim bir problem olursa, oraya gidip atışlar yapıyoruz. Ayrıca Krav Maga ve yoga sınıflarımız da var, bu yüzden onlara da katılıyorum. Bazen zihninizi farklı bir yöne götürdüğünüzde, sorunlarınıza çözüm bulabiliyorsunuz. Bisiklete binmeyi de çok severim. Ofisimde üç tane bisiklet var ve ara vermeye ihtiyaç duyduğumda, otoparkın çevresinde 15 dakika boyunca bisiklet sürüyorum. Bisiklet sürdüğümde bir özgürlük hissediyorum ama ayrıca bisikletlerin mekanik tarafını da seviyorum, vitesin atışı, bisiklet gövdesinin yapılış sekli, tasarımın geometrisi. Bunlar bana ilham veriyor.

MARISSA MAYER’İN AKILLI DÖNÜŞÜ
Google’da üst düzey yönetici görevleri üstlendikten sonra Yahoo’nun CEO’su olarak çalışan Marissa Mayer, bir süredir ortalarda görünmüyordu. Ancak, Marissa Mayer, yeni girişimlerle dönüşe hazırlandığına yönelik işaretler veriyor. İşte Fast Company’ye verdiği ilk üstü kapalı bilgiler…

Marissa Mayer başladığı yere geri döndü: Palo Alto şehir merkezindeki 165 Üniversite Caddesi, yeni mezun bir Stanfordlu olarak, 1999’da Google adında küçük bir startup’ta çalışan ilk kişilerden biri olduğu ofis. Mayer, şirkette 13 yıl geçirdi ve şirketin temel hizmetlerini şekillendirmeye yardımcı oldu. Sonra da Yahoo’nun CEO’lugunu yapmak için ayrıldı ve görevi, bu internet öncüsü kendini Verizon’a sattığında 2017’de sona erdi. Google’ın bir zamanlarki merkezi, şimdi Lumi Labs’in evi. Mayer’in 2018’de uzun süredir is arkadaşı olan Enrique Munoz Torres’le birlikte kurduğu bu 15 kişilik startup, onun deyimiyle insanların “her gün birkaç dakika tasarruf etmesine” yardımcı olmak için akıllı telefon uygulamaları geliştiriyor. Bu, Mayer’i köklerine farklı bir şekilde de geri döndürüyor; “Üretkenlik artırıcı yeni teknolojiler”, Google’da çalıştığı dönemde onun alanındaydı. Google Search, Gmail ve Google Maps gibi önemli hizmetlerden sorumlu liderlerden biri olarak görev yapan Mayer, simdi bu alanda yeni büyük girişimler pesinde… Mayer, Lumi’nin geliştirmeye devam ettiği uygulamaların çeşidi ve çıkış tarihleri hakkında gizemli davranmaya devam ediyor. Fakat Lumi’nin, Silikon Vadisi araştırmacılarının, arabalara kendi kendine sürmeyi öğrenmek gibi alanlarda elde ettikleri yapay zekayla ilgili her türlü gelişmeden faydalanacağını söylüyor. Mayer, yeni isini tanımlarken su ifadeyi kullanıyor: “Bazı isler sıkıcıdır ve yapması çok uzun zaman alır. Pek çok kişi bu tip sıradan isleri yapmamayı tercih eder. Lumi’nin hizmetlerinde buna odaklandık.” Örneğin, bir fotoğrafın bulanık ya da aydınlık olmasına bu yazılım karar verebiliyor. Ya da kişilerin geçmişteki paylaşımlarına bakarak, bir fotoğrafın paylaşılabilir olup olmadığını söyleyebiliyor. Böylece, aplikasyon, sizin adınıza bir fotoğrafı paylaşabiliyor.

Eğer Lumi’nin uygulamaları tutarsa, bu sadece şirketin yapay zeka kullanımı yüzünden olmayacak. Bir zamanlar Google’un arama motorunu karmaşıklık ve dağınıklıktan kurtarma konusundaki stratejileriyle tanınan Mayer, “Ürünlerimizin düşünceli olmasını ve kullanıldıklarında iyi hissettirmesini istiyoruz,” diye konuşuyor. Yani yapay zekadan fazlasının olacağının ipuçlarını veriyor.

Kullanıma sunduğu ürünlerin yüz milyonlarca insana ulaştığı günleri özlediğini itiraf ediyor. Fakat Lumi’yle birlikte “Bir noktada o türden bir etki ve ölçüye ulaşmayı umuyoruz” diyor. “Kesinlikle bunun için üretiyor olacağız.”
— Harry McCracken

Ne zaman kalkıyor?
Sabah 6’da. Sabahları ilk yaptığı şey “Arka bahçemde kahvemi içip 10 dakika rahatlıyorum. Sonra da mahallemde 45 dakikalık bir yürüyüşe çıkıyorum. Telefonumu yanıma almıyorum. Daha büyük sorular üstüne kafa yoruyorum ve o gün ne başarmak istediğimi düşünüyorum.” En iyi alışkanlığı “Gerinmek. Sürekli geriniyorum, özellikle de 15 yıl önce basketbol oynarken belimi incittiğimden beri esnemeye önem veriyorum.”

En kötü alışkanlığı “Çok fazla ıvır zıvırım var ama gittikçe düzeliyorum. Eşyalardan kurtulmak için çaba harcıyorum.” Geceleri yaptığı son şey Günün ikinci 45 dakikalık yürüyüşünü genelde aksam saat 9 civarı, çocuklarım uyuduktan sonra yapıyorum. Sabahki yürüyüşümden farklı oluyor. Yıldızlara bakıyorum ve bana kendimi çok küçük hissettiriyorlar; evren o kadar büyük ki… Bana iyi bir bakış açısı veriyor.” Yatma zamanı nedir? 22:00 veya 22:30 civarı…

MEVCUT ÜRETKENLİK PROBLEMLERİNE ANALOG ÇÖZÜMLER
Sırf bunun için bir uygulama olması, en iyi çözümün o olduğunu göstermiyor.

ZORLUK
Telefonunuz dikkatinizi dağıtıyor

TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
Telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz. Fakat bunu geri alması da kolaydır ve düşünmeden Solitaire oynamak için telefonunuzu elinize almanızı engellemez.

ANALOG ÇÖZÜM
Cep telefonunuza sabit telefonmuş gibi davranın ve odanın öbür ucunda prizde takılı tutun. Eğer kullanmak isterseniz, masanızdan kalkıp yanına gitmeniz gerekecek ve bu da Twitter’a hızlıca bir göz atmayı daha az çekici hale getirecek.

ZORLUK
Büyük ve uzun süreli amaçları tamamlamak

TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
Strides gibi amaç belirleyici uygulamaları kullanmak düzenli olmanıza ve gelişiminizi takip etmenize yardımcı olabilir ama bu uygulamalar aynı zamanda göz ardı da edilebilir ve iradenizi güçlendirecek hiçbir şey de yapmazlar.

ANALOG ÇÖZÜM
100 dolarlık fatura: Indistractable’ın yazarı Nir Eyal “Kendinizle bir anlaşma yapın ve bir ön taahhüt cihazı kullanın” diye öneriyor. Böylece görevi hemen yapmanın sonucunun anında ödüllendirici olacağını söylüyor. Örneğin, eğer bu hafta bir raporu bitirirseniz, o 100 doları yeni bir çanta için harcayabilirsiniz. Bitiremezseniz, para tasarruf hesabınıza gider.

ZORLUK
E-postalara harcanan zamanı kontrol etmek

TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
Batched-Inbox gibi uygulamalar e-postalarınızı saklar ve önceden ayarlanmış zamanlarda gösterir fakat bu e-postaların miktarını azaltmazlar. Sadece daha sonra uğraşmak zorunda kalırsınız.

ANALOG ÇÖZÜM
E-postasız cumalar: Eğer bir yöneticiyseniz, haftada bir gün şirketinizde e-postaları yasaklamayı bir düşünün. Eğer gerekirse insanları arayın veya onlara mesaj atın, hatta en iyisi masalarına gidin.

ZORLUK
Öğleden sonra yorgunluğunun üstesinden gelmek.

TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
Freedom gibi internet engelleyici uygulamalar internette gezinmenin çekiciliğini ortadan kaldırır fakat gerçekten odaklanmanıza ve bitirmeniz gereken isi yapmanıza yardımcı olmazlar.

ANALOG ÇÖZÜM
Bir kahve molası, hatta bir zihinde canlandırma molası. Bilinç ve Bilişsellik’te yayımlanan bir araştırma, kahvenin kokusu ve tadını zihinde canlandırmanın odaklanmayı artırdığını buldu. Üzgünüz Earl Grey hayranları, sanal bir çay molası aynı sonuçları vermedi.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fast Company Şubat / Mart 2020 – Sayı 01

Gerçek et nerede?