in ,

Bu tuhaf, parlak ayakkabılar 3D yazıcıdan sizin için çıktı

Native Shoes, bitki ve geri dönüştürülmüş materyallerden yaptığı ayakkabılarla biliniyor. Şirketin son inovasyonu ise daha fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak 3D (üç boyutlu) yazıcı ile baskı yapmak. Bu, sipariş üzerine üretim anlamına da geliyor.

JESSICA KLEIN (2 DAKİKALIK OKUMA)

Genellikle deri veya tek kullanımlık plastiklerle üretilen ayakkabılar, sürdürülebilirlik açısından yeniden değerlendiriliyor. Birçok marka bu konuda istekli. Rothy’s plastik su şişelerinden faydalanıyor. Allbirds ağaçlar, merinos yünü, geri kazanılmış karton gibi malzemeler kullanıyor. Everlane deriyi enerji tasarrufu yapan işletmelerden satın alıyor.

Kanadalı ayakkabı şirketi Native Shoes ise ayakkabı yapım sürecini baştan aşağı değiştiriyor. Markanın kurucu ortağı Thomas Claypool, her zaman üretimde öncü ve fütürist yöntemler aradıklarını söylüyor. Ananas kabuğu ve mısırdan yapılmış, tamamen doğada çözünebilen spor ayakkabılarını örnek veriyor. Şirket şimdi de en popüler iki modelinin 3D (üç boyutlu) yazıcı ile üretilmesine dönük patentli bir yöntem üzerinde MIT ve Emily Carr Üniversitesi ile birlikte çalışıyor. Böylelikle birisi yeni bir sipariş verdiğinde, onun için üretim yapacaklar.

Vancouver merkezli şirketin “Liquid Printed Natives” adını verdiği yeni tip ayakkabısı (henüz satışa çıkmadı) büyülü bir şekilde, berrak bir banyo jelinin derinliklerinden çıkmış gibi görünüyor. Mürekkep siyahı ve parlak bu ayakkabı, kuru olsa bile ıslak botlar kadar parlak. Ayakkabılar ilk önce bilgisayarda tasarlanıyor. Sonra tekrar kullanılabilen, su bazlı bir sıvının bulunduğu bir kapta basılıyor. Ayakkabıda kullanılan madde, banyo jeli gibi sıvı ve yoğun. Ancak en önemli özelliği, materyal fazlası vermeden kullanılabilmesi.

3D baskı, kolaylıkla kişiye özel ayakkabı üretilmesini sağlıyor. Native, mağazalarda ya da bir uygulama aracılığıyla insanların ayaklarını üç boyutlu tarayabilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu veri, doğrudan sıvı-baskı programına gönderilecek. Siparişe dayalı üretim, Native’in envanter miktarını azaltacak ve depolarda bekleyen fazla ürünlerden onları kurtaracak.

Sıvı-baskı ayakkabılardaki malzeme, kısmen geri dönüştürülmüş etilen vinil asetattan (EVA) oluşuyor. Bu, şirketin aynı zamanda enjeksiyon kalıplı ayakkabılarda kullandığı esnek, kauçuğumsu bir madde. Ancak sıvı-baskı işleminde, ayakkabılar daha fazla (yüzde 50 oranında) geri dönüştürülmüş EVA içeriyor. Enjeksiyon kalıplı ayakkabıların bir çifti 40 dakikada üretilirken 3D baskıyla üretim yaklaşık iki saat sürüyor ancak Clayton, “pazara çıkış hızı”nın daha düşük olduğunu söylüyor.

“Liquid Printed Natives” şimdilik markanın en popüler iki modeli (Audrey ve Jefferson) için yaratıldı. Deneme aşamasında oldukları için satışa çıkma tarihi ve fiyat henüz belirsiz. Ürünü deneyenlerden biri de Claypool. “Rahat ama geleneksel EVA modeline göre biraz daha az rahat” olduklarını söylüyor. Duraksayarak, “Bu materyali sevdim ama sanırım biraz daha geliştirebiliriz” diyor.

 

Yazar Bilgisi: JESSICA KLEIN

JESSICA KLEIN, YAZILARI ATLANTIC, FORTUNE, BBC, VICE VE OUTLINE GİBİ PRESTİJLİ MECRALARDA YAYIMLANAN BİR GAZETECİDİR. “ABETTING BATTERERS: WHAT POLICE, PROSECUTORS, AND COURTS AREN’T DOING TO PROTECT AMERICA’S WOMEN” kitabının yazarlarından biridir.

 

 

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nafi Güral – Devredebilmek Mutluluğu

Kıyafetinizin rengi işiniz hakkında ne söylüyor?