in , ,

Tasarımda sıra dışı çözüm peşindeler

tasarımda-sira-disi-cozumler

Cihaz
Masaüstü bilgisayar boyutundaki EyeBox’ın video ekranı, hastanın çenesinden ve alnından 97 santimetre uzakta tutuluyor. Hasta 220 saniyelik bir videoyu izlerken onun göz hareketini takip etmek için özel bir yazılım kullanılıyor.

Biyoloji
Göz hareketi, yaralanmadan sonra beyin ödemi nedeniyle etkilenen kafatasındaki sinirler tarafından kontrol edilir.

Test Sonuçları
EyeBox testi, tarama sırasında toplanan 100 binden fazla veri noktasının analizinden türetilen sayısal bir puan oluşturuyor. Sadece sarsıntıyı teşhis etmekle kalmıyor, aynı zamanda zedelenmenin beynin tam olarak neresinde meydana geldiğini de tahmin edebiliyor.

Rosina Samadani & Uzma Samadani
Oculogica’nın CEO’su & Kurucusu

Geçen yıl, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), beyin sarsıntısının objektif teşhisini sağlayan ilk aracın ticari kullanım yetkisini verdi. EyeBox olarak adlandırılan bu cihaz, Uzma ve Rosina Samadani kardeşler tarafından geliştirildi. Uzma, Manhattan Veterans Administration Hastanesi’nde nöroşirürji şefiyken yaptığı araştırmada, beyin zedelenmeleri ile göz hareketinde kısıtlanma arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. “Ya bilgisayar destekli göz takibi, beyin travmasını teşhis edebiliyorsa?” diye düşündü. “Bir şeyi ölçebiliyorsanız, onu tedavi edebilirsiniz” diyen Uzma, Oculogica’yı kurdu ve biyomedikal mühendisliğinde doktora derecesine sahip Rosina da, şirkette çalışmaya gönüllü oldu. 2019’un sonunda tıp merkezlerinde, spor kliniklerinde ve diğer tesislerde yaklaşık iki düzine EyeBox kullanılıyordu. Ocak ayında, Amerikan Tabipler Birliği, sigorta poliçelerinin EyeBox teşhislerini kapsaması için çalışma başlattı. Cihaz, böylece daha geniş kitlelere yayılabilecek.

Matanya Horowitz
AMP Robotics’in CEO’su

Matanya Horowitz’in şirketi AMP Robotics, geri dönüşüm merkezlerindeki materyalleri insanlardan iki kat daha hızlı tanımlamak ve sınıflandırmak için bilgisayar görüntülemesi ve makine öğrenmesini kullanıyor. Bu sayede, geri dönüşüm akışından çok daha büyük bir değer elde ediyor. AMP Robotics sistemlerinin 50’den fazlası dünya çapındaki geri dönüşüm merkezlerinde kuruldu ve buradaki teknoloji, Starbucks’ın geri dönüştürülebilir kağıt kahve fincanları gibi belirli ögelerin tanımlanmasını ve geri dönüştürülmesini mümkün hale getiriyor. Horowitz, “Yorulmayan veya odağını kaybetmeyen bir robota sahip olduğumuz için, bu ek malzemeleri ekstra maliyet olmadan ayırabiliyoruz” diyor ve insanların, makinelerin kaldıramayacağı kadar büyük parçaları (tahta parçaları gibi) ayırmak için robotlarla birlikte çalıştıklarını anlatıyor. Geçtiğimiz yıl, sistem üç düzineden fazla yeni malzeme kategorisini ve binlerce yeni şekli tanımayı öğrendi.

Stacey Sigmon
Psikiyatri doçenti ve Vermont Üniversitesi Larner Tıp Fakültesi’nde “Center on Rural Addiction”ın direktörü

Uyuşturucu kullanım oranları kırsal ve kentsel alanlarda birbirine yakın olsa da, aşırı doz ve ölümler, tedaviye erişimin geciktiği az nüfuslu bölgelerde daha sık görülüyor. Vermont’ta bu alanda en büyük ayakta tedavi kliniğinin müdürü olan Stacey Sigmon, sonuçları iyileştiren bir program geliştirdi. Programın önemli bir ögesi, hastaların düzenli olarak ve takip edilen dozlarda buprenorfin alabilmelerini sağlamak. Buprenorfin, metadona benzeyen ama reçetesi daha kolay alınan bir madde (Metadon, bağımlılık tedavisi için yalnızca sıvı formda ve belirlenmiş kliniklerde bulunurken, buprenorfin hapları aile sağlığı merkezlerinde reçeteyle sağlanabiliyor). Hastalara ilacın doz kilidini her ay belli aralıklarla açan otomatik bir ilaç dağıtıcısı veriliyor. Katılımcılar, sesli yanıt verecekleri bir telefon sistemi aracılığıyla günlük olarak kontrol ediliyor ve bazen sürpriz “yerinde kontroller” için çağrılabiliyor. İki yıllık bir pilot çalışmada, protokol, enjeksiyonlu uyuşturucu kullanımını, anksiyete ve depresyon semptomlarını kontrol grubuna göre azalttı ve hastaların yüzde 99’u ilaç programına bağlı kaldı. Geçtiğimiz Eylül ayında Sigmon; Maine, New Hampshire ve Vermont kırsalında uyuşturucu bağımlılığını tedavi etmek için sağlık çalışanlarını eğitecek “Center on Rural Addiction”ı (Kırsal Bağımlılık Merkezi) açmak için HRSA’dan 6,6 milyon dolarlık hibe sağladı. Sigmon, “Daha fazla insanın reçete yazma sertifikası alması lazım” diyor; “Bazı sağlıkçılar isteksiz; programa katılan hastaların güvenilirliğine şüpheyle yaklaşıyorlar.” COVID-19 salgınının ardından daha fazla doktor dijital hizmete geçtikçe, “teknoloji destekli uyuşturucu bağımlılığı tedavisi kırsal nüfusun da ötesinde büyük bir umut vadediyor.”

İLLÜSTRASYON: ERICK DAVILA

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten-kadin

Standardı yükselten kadın

Albaraka’dan Startup Girişim Sermayesi Yatırım Fonu