in , ,

Daha fazla insan odaklı bir ekonomi peşinde

Jane Fraser
Citi, Başkan ve CEO, Küresel Bireysel Bankacılık

Meksika’da ekonomi nakitle dönüyor; 2018 yılında ABD’de işlemlerin yüzde 26’sı nakitle yapılırken Meksika’da bu oran yüzde 90’dı. Birçok Meksikalının, aldığı hizmet karşılığında ödeme yapmak için ya seyahat etmesi ya da sırada beklemesi gerekiyor ve nakit taşımak onları hırsızlık riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Geçen yıl ülkenin merkez bankası, yetişkin nüfus içinde banka hesabı olmayan yüzde 38’lik kesim de dahil olmak üzere, herkesin nakitsiz ödeme yapabileceği Cobro Digital (CoDİ) adlı platformu kurdu. O dönemde Citibank’in Latin Amerika CEO’su olan Jane Fraser ve ekibi ise işlemlerin mobil telefonlarda basitleştirilmesi için QR kodu teknik özelliklerinin tasarlanmasına yardımcı oldu. Fraser, tüm dünyadan Citibank uzmanlarını (mobil bankacılık Asya’da çok popüler) uygulamayı yaratmak ve pazarlamak üzere Meksika ekibiyle birlikte çalışmaya davet etti. Bugün bankanın Meksika’daki bağlı kuruluşu olan Citibanamex, 6,5 milyon dijital müşteriye hizmet veriyor ve 8 bin pesonun (400 dolar civarı) altındaki işlemler müşteriler için ücretsiz. “Bankacılıkta insana hizmet önemli” diyen Fraser, Citi’de terfi ederek sektörün en önemli temsilcilerinden biri haline geldi.

Ben Volk
Amazon Küresel Ödeme Kabul ve Müşteri Deneyimi Direktörü

Banka ya da kredi kartı olmayan Amerikalılar için “online” alışveriş yapmak neredeyse olanaksız. Amazon’dan Ben Volk, şirketin nakit kabul edebileceği bir yöntem tasarlamıştı; teknik olarak bu 2017’den bu yana vardı, fakat müşterilerin hesaplarına önceden para yüklemeleri gerekiyordu. ABD’de Eylül 2019’da piyasaya sunulan Amazon PayCode ile ise müşteriler, online satın almada ortak olan Western Union’da nakit ödeme yapabiliyor. Satın alınan ürün sonraki günlerde adreslerine teslim ediliyor. Volk, “Güven önemli bir mesele” diyor (ABD dışında birçok ülkede Amazon’dan ilk kez alışveriş yapanların kabaca üçte biri, PayCode’u kullanmayı tercih ediyor.) Bugün ABD Tarım Bakanlığı ve 36 eyalet ile çalışan Volk, Ek Beslenme Yardım Programı’ndan (SNAP) faydalanan insanların market ihtiyaçlarını Amazon’dan karşılaması için yeni bir yol yarattı. Volk, “Bunun bir parçası olduğum için çok gurur duyuyorum” diyor.

Mariana Mazzucato
“University College London Institute for Innovation and Public Purpose” Kurucu ve Direktörü

Ekonomist Mariana Mazucato’nun fikirleri, ona herkesin kulak vermesini sağladı. Bu isimler arasında onu Vatikan’ın COVID-19 Ekonomi Görev Gücü’ne katılmaya davet eden Papa Francis ve “Green New Deal”i onunla diyalog halinde şekillendiren ABD Temsilciler Merkezi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de bulunuyor. Mazzucato, kamu yatırımlarının değer yarattığını, daha sonra şirketlerin bunu hissedarları yararına kullandığını ve bürokratlar ile vergi ödeyenlere, katkılarını gösterecek pek alan kalmadığını sık sık vurguluyor. “Riskleri devlet alıyorsa, ödülü vatandaşlar mı toplamalı?” diye soruyor. Mazzucato, 2018 yılında yazdığı “The Value of Everything” adlı kitapta, hükümetlerin erken-aşama girişim sermayedarı rolü oynamaları ve iklim değişikliği ya da kanser gibi sorunların ele alınmasında dönüştürücü fikirler ortaya atmaları gerektiğini öne sürüyor. Yakın zamanda ise Avrupa Komisyonu için çığır açacak bir rehber kitap tasarladı ve University College London’daki “Institute for Innovation and Public Purpose”ta, kendisini takip edecek yeni bir kuşağı eğitiyor.

Bechara Choucair
Kaiser Permanente, Baş Toplum Sağlığı Görevlisi

BARINMA, GELENEKSEL OLARAK sağlık hizmetlerinin bir bileşeni değildir. Ancak Kıdemli Başkan Yardımcısı, Dr. Bechara Choucair, öyle olması gerektiğini biliyordu. 2018 yılında istikrarlı barınma ve evsizlik konusunda 200 milyon dolarlık yeni bir etki-yatırımı fonu yaratması için sağlık devi Kaiser Permanente’yi harekete geçirdi. Choucair, “Başının üzerinde istikrarlı bir çatı bulunmayan insanların sağlığını korumaları neredeyse olanaksız” sözleriyle projesinin önemine dikkat çekiyordu. 2019 yılında Kaiser, bu fonun 50 milyon dolarını Bay Area’daki projelere tahsis etti ve ülkede Kaiser Permanente’nin bulunduğu pazarlarda uygun fiyatlı barınma olanakları yaratılması için yine 50 milyon dolarlık fon ayırdı. Şirketin çıkış merkezi olan Oakland-California’da ileri yaştaki 500 evsizin kalıcı evlere taşınması için ayrı bir fon kuruldu. California eyaleti, son olarak benzer bir fon yaratmak için bu fikri kopyaladı. Bunlar yaşanırken, Choucair, barınma ve sağlık konusunda ülke çapına yayılacak bir gündem üzerinde, diğer sağlık sistemlerinden 47 temsilci ile birlikte çalışıyor. “Bunu çoğaltılabilir şekilde kuruyoruz. Sağlık sistemlerimizin ve açıkçası sağlığa uzak olan sistemlerimizin adım atarak bu tür işler yapmasını istiyoruz” diyor. Son yıllarda şirket Bay Area’da düşük fiyatlı konutların sayısını artırmak üzere, aralarında Facebook’un da bulunduğu bir düzineden fazla finans ve teknoloji şirketiyle ortaklığa gitti.

Meriah Garrett
USAA Tasarım Başkanı

Meriah Garrett, sayısı 13 milyonu aşan aktif üye ve silahlı kuvvetler gazisine finans ve sigorta hizmeti veren United Services Automobile Association’da (USAA) kesintisiz dijital deneyimler yaratma işinden sorumlu. Travma sonrası stres bozukluğu ve diğer psikolojik sorunlar yaşayanlar da dahil olmak üzere, her üyenin gayrimenkul sigortası alırken, online bankacılık işlemleri yaparken ya da emeklilik fonlarını gözden geçirirken USAA’in hizmetlerinden yararlanmasını, tasarım aracılığıyla sağlıyor. 2016’da USAA’e katıldıktan sonra hesap kontrolünde görsellikle eşleşen ve sesle komuta edilen sistemin tasarımında görev aldı. Geçen yıl ise USAA genelinde erişilebilirliği bir ilke haline getirdi; her ürün güncellemesinde belgeleme şartı koydu ve çalışanların erişilebilirlik sayesinde kazandığı puanları sağlık sigortasında indirim için kullanabileceği sistemi hayata geçirdi. 2020’nin ilk üç ayında USAA ürünlerinde erişilebilirlik konusundaki kusurlar yüzde 45 geriledi. Garrett, “Erişilebilirlik, üzerinde çalışmaya devam etmemiz gereken temel işlerden biri” diyor. Şu anda Alzheimer hastası üyelerin ihtiyaçları üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bunun nedeni, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan gazilerin, genel nüfusa oranla bu hastalığa yakalanma ihtimallerinin iki katı düzeyinde olması.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 dakika içinde sonuç veren 5 sentlik koronavirüs testi geliştirildi!

Sıra dışı bilim kadını