in

En çok “hasta” olunan günler, sandığınız günler değil

“İşi kırmak”, yılın bazı günlerinde grip kadar bulaşıcı.

Kendinizi hasta mı hissediyorsunuz? Belki biraz akşamdan kalmasınız ya da hafta sonunu biraz daha uzatmak istiyorsunuz… Tam isabet! Belki de sadece, bir günlük tatil sonrasında, aile ortamından uzaklaşmak için biraz zamana ihtiyacınız var.

KATHY MORRIS–ZIPPIA 3 DAKİKALIK OKUMA

Açıkçası, yalnız değilsiniz. Siz “hasta” olduğunuzda ülkedeki birçok kişi sizinle birlikte bu kervana katılıyor. Fastcompany.com’un site trafiğini analiz ederek çoğu insanın “işi kırdığı” günleri araştırdık.

Sonuçlar mı? Çok açık; patronunuz şüphe duymakta haklı.

Pazartesi hastalık izinlerinde açık ara en popüler gün. Hastalıkların  yüzde 20’si haftanın ilk günü ortaya çıkıyor.

Yaptığımız analize göre, cuma şaşırtıcı şekilde en az popüler gün.

Resmi tatillerin “hastalıklar” üzerindeki etkisi ise çok yüksek. 2019 yılında en çok hasta olunan 10 günden yedisi, tatillerle ilişkili.

Noel’den sonraki gün, 2019’da işten kaçma açısından en popüler zamandı.

Normalde, ABD futbol ligi finalinin oynandığı hafta sonunu izleyen pazartesi, genellikle en çok “hasta” olunan günlerden biridir ama 2019’da listede ilk 10’a girmedi.

Bu verilere ulaşmak için Fastcompany.com’daki trafiği ve “hasta olmadığınız halde işe gitmemek için hangi bahaneyi kullanabilirsiniz” konulu makalemizi tıklayan ziyaretçi sayısını inceledik. 2019 yılındaki her gün için değerlendirme yaptık. Günlük trafiğin arttığı zamanlarda, insanların daha fazla hastalık izni kullandığını gördük.

2019 YILINDA EN ÇOK “HASTA” OLUNAN GÜNLER

26/12/2019 – Noel sonrası
22/4/2019 – Paskalya’dan sonraki gün
2/1/2019 – Yılbaşından sonraki gün
13/5/2019 – Anneler Günü’nden sonraki gün
8/7/2019 – 4 Temmuz Bayramı’ndan sonraki gün
12/8/2019 – Pazartesi
18/3/2019 – Aziz Patrick Günü’nden sonraki gün
21/10/2019 – Pazartesi
24/6/2019 – Pazartesi
7/1/2019 – Yılbaşından sonraki pazartesi

Görüldüğü gibi, tatiller sonrasında “hastalanmak” hayli bulaşıcı. Noel’den sonraki gün, yüzde 400 artış ile bu açıdan açık ara önde. Kıyaslama yapmak gerekirse, diğer en fazla “hasta” olunan günlerde, önceki güne göre değişim yüzde 100 civarında. Ancak genel olarak bir resmi tatil hafta sonuna ne kadar yakınsa, insanların “hastalanma” ihtimali o kadar artıyor.

12 Ağustos, 24 Haziran ve 21 Ekim herhangi bir resmi tatile yakın olmasa da ortak noktaları pazartesiye denk gelmeleri.

Elbette bütün bu günlerde gerçekten hasta olanların oranını ölçmek mümkün değil. Ama işe gitmemek için hastalık izni kullanmak istiyorsanız, patronunuzun dikkatini çekmemek için pazartesilerden uzak durmalısınız. Bunu mutlaka yapacaksanız, salı gününü tercih edebilirsiniz. Salı günleri “hasta” olanların oranı hayli düşük. Ancak daha iyisi, sizi “hasta etmeyecek” bir iş bulun!

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıyafetinizin rengi işiniz hakkında ne söylüyor?

Jeff Bezos’tan girişimci adaylarına 4 tavsiye