in

En iyi liderlerde bulunan ama genellikle bahsetmekten kaçınılan özellik: Sevgi

Martin Luther King Jr.’dan Nelson Mandela’ya kadar dünyanın en büyük liderlerinin ortak bir özelliği vardı: Sevgi. Oysa bundan pek bahsedilmiyor.

ALYSON SHONTELL  (2 DAKİKALIK OKUMA)

Bill Gates’in eşi, hayırseverliğiyle ünlü Melinda Gates, en iyi liderlerin başkalarıyla empati kurabildiğini ve bunun da arkasında sevgi olduğunu söylüyor. “The Moment of Lift” adlı kitabında “Sevgi, dünyada değişim için en önemli güç ve bundan yeterince yararlanılmıyor. Politikaya dair tartışmalarda sevginin hiç lafı edilmiyor” diyen Gates, şöyle devam ediyor:

“Rahibe Teresa, Albert Schweitzer, Mohandas Ghandi, Dorothy Day, Desmond Tutu ve Martin Luther King Jr… Hepsi, sosyal adalet için cesur, zor işler yaptılar ve her şeyin merkezine sevgiyi koydular. Siyasi adayların kamu hizmetinde sevginin gerekli bir özellik olduğundan hiç bahsetmemesi, bizim kültürümüzün bir rahatsızlığı.”

Gates’e göre, sevginin gücüne dair benzer ilkeler, iş yerinde de geçerli. Yöneticiler, özellikle çalışanlar kişisel hayatlarında zor günler geçirirken, onlara sevgi ve empatilerini göstermeli. Böyle yaptıklarında çalışanlar iş yerinde kendileri gibi davranabilir. Gates, kişisel sorunların evde bırakılması gerektiğini, ancak herkesin rahat hissettiği bir organizasyonun en başarılı şirket olacağını düşünüyor.

Melinda Gates, Microsoft’ta yöneticilik yaparken pozitif bir iş ortamı yaratmak için büyük çaba harcadı. Duke University’de işletme eğitimi alan Gates, şirketteki agresif, rekabetçi ortamdan rahatsızlık duydu. Başta ayrılmayı düşünse de kalmaya karar verdi ve tüm şirketten insanları ekibine çekti.

Çalışma arkadaşları yetenekli kişileri çekmeyi nasıl başardığını sorduğunda Gates kendisine karşı dürüst davrandığını söyledi ve bu, insanları onun ekibine katılmaya daha da teşvik etti.

Gates kitabında “Sevgi bana göre sahip olunabilecek en yüksek nitelik” diyor; “Sadece sevgi, gücü güvenli bir şekilde yönetebilir. Benim için sevgi, başkalarının gelişmesine yardımcı olma çabasıdır.”

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ulaşım sektörünün geleceği, bir örnek otomobiller mi?

Angela Ahrendts’in Apple’da öğrendiği 3 ders