in , , , ,

İnovatörler için en iyi işyerleri 2021

Accenture işbirliğiyle hazırladığımız İnovatörler için En İyi İşyerleri listemizin üçüncüsü, eşi benzeri görülmemiş bir küresel yıkımın yaşandığı bir dönemde dünyanın dört bir yanındaki, yaratıcı kültürlerini beslemeyi sürdürebilen şirketleri ve organizasyonları öne çıkarıyor.

İnovatörler-için-en-iyi-işyerleri-2021

Listenin üçüncü yılında Fast Company,

uzaktan çalışma 2021’de de devam ediyor olsa da inovasyona dayalı bir kültür yaratan ve sürdürülebilirliğini sağlayan organizasyonları, liderleri ve ekipleri öne çıkarıyor. İnovatörler için En İyi İşyerleri listesindeki şirketler, pandeminin yarattığı tüm zorluklara rağmen işbirliği yapmanın ve yenilikler hayata geçirmenin yollarını buldu. Hatta bazı durumlarda inovasyon yeteneklerini, sanal çalışmaya dair ikilemlerin çözümü için kullandılar. Örneğin PepsiCo, bir çalışanın çocuğundan gelen bir öneriden yola çıkarak, BlockWorks ile birlikte Minecraft oyununa bir yönetim eğitimi ekledi.
Daha fazla işveren, işe alımda katkı sağlaması için inovasyon kültüründen bahsedip duruyor. Uzman jürilerimizden biri olan, Accenture’ın teknoloji grup başkanı ve CTO’su Paul Daugherty, “Bu yıl iş yerinin önemine ve şirketlerin, yetenekleri çekmek için farklılaştırıcı bir unsur olarak iş yerinde inovasyonu nasıl kullanabileceklerine odaklandık” diyor. (Accenture, bu listenin hazırlanmasında Fast Company’nin araştırma partneri olarak görev yaptı.) Yetenek ve inovasyon misyonla kesiştiğinde sonuçlar sadece güçlü olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyayı değiştirmeye de katkıda bulunuyor. Tıpkı listenin en başında yer alan Moderna’nın yaptığı gibi… -Stephanie Mehta

Metodoloji

Yaklaşık 900 şirket, 11 Ocak ile 26 Mart 2021 arasında İnovatörler için En İyi İşyerleri listesine başvurdu. Her biri, çeşitlilik ve kapsayıcılık inisiyatiflerini öne çıkaran bir işyeri kültürü; kurum içi inovasyon örneği; ve yatırımlar, şirketin tamamında hayata geçen programlar ve süreçler hakkındaki bilgileri ortaya koydu. Tüm başvuru sahipleri Fast Company editörleri ve Accenture araştırmacıları tarafından ayrı ayrı değerlendirildi ve daha sonra, iki değerlendirme birleştirildi. Bir jüri heyeti (aşağıya bakınız), en üst sıradaki 125 şirketi değerlendirdi ve ilk 10 için oylama yaptı.

Jüri

 • Saikat Chaudhuri, California Üniversitesi, Berkeley – M.E.T. Program Müdürü
 • Edith Cooper, Medley – Kurucu Ortak
 • Paul Daugherty, Accenture – Teknoloji Grup Başkanı ve CTO
 • Jeremy Jurgens, Dünya Ekonomik Forumu, Dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi – Genel Müdür
 • Stephanie Mehta, Fast Company – Genel Yayın Yönetmeni
 • Jana Rich, Rich Talent Group – Kurucu
 • Stefan Seiler, UBS – İnsan Kaynakları Grup Başkanı
 • Bradley Tusk, Tusk Ventures – Kurucu ve CEO

 1. Moderna
  Cambridge, MA
  İlk ticari ürünü böylesi kahramanca bir çıkış yapan başka bir şirket hatırlıyor musunuz? 2010 yılında, yeni ilaçların geliştirilmesinde haberci ribonükleik asidin (mRNA) potansiyelinden yararlanmak üzere ModeRNA Therapeutics olarak piyasaya çıkan Moderna, Çin’de ortaya çıkmaya başlayan garip ve yeni bir hastalık bildirildiğinde, Ulusal Sağlık Enstitüleri ile hayata geçirdiği iki yıllık bir işbirliği çerçevesinde, MERS virüsünü inceliyordu.
  Çinli yetkililer 11 Ocak 2020’de yeni koronavirüsün gen dizilimini paylaştı. Moderna/NIH araştırma ekibi, iki gün içinde bir COVID-19 aşısı için dizilimleri tamamladı. Aralık ayına geldiğimizde Moderna, hızlandırılmış klinik denemelerini bitirdi. Geliştirdiği aşı, COVID-19’a karşı yüzde 94 etkinlik oranı gösterdi. Şirket 2021’in haziran ayına kadar, ABD’de 200 milyondan fazla doz aşı tedarik etti.
  Moderna bunu, tıpkı diğer tüm şirketler gibi, pandemi nedeniyle dağıtılmış bir işgücüne geçmek zorunda kaldığı bir zamanda başardı: 2019’un sonunda 800 olan çalışan sayısı, 2020’nin sonunda bin 300’ün üzerine çıktı. Şirket 2020’de efsanevi bir depara kalktı ve o dönemde, uzaktan çalışmanın yenilikçiler için beklenmedik faydalar sağladığını gördü: Liderliğe erişim, içe dönük çalışanlar için daha eşit şartlar ve coğrafi sınırlamaların ortadan kaldırılmasıyla genişleyen bir yetenek havuzu, bunlardan bazıları…
 2. W.L. Gore & Associates
  Newark, DE
  Gore-Tex kumaşıyla ünlü 63 yaşındaki malzeme bilimi şirketi, Ar-Ge’ye yılda yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapıyor. Hiyerarşik olmayan yapısı ve işbirliğini teşvik eden İnovasyon Uzmanlık Merkezi sayesinde, örneğin deniz yosunu yetiştirmenin daha iyi bir yolunu bulan bir çalışan, ekibini kurabilir. Üstelik bu yeni süreç ile, 16 milyar dolarlık küresel deniz yosunu pazarında, yalnızca aylar içinde verimi yüzde 40 oranında artırabileceğini gösteren ticari deneyler yapmaya başlayabilir.
 3. Quirk Creative
  Brooklyn
  Sahibi bir kadın olan altı yaşındaki, video odaklı çalışan bu ajans, hem yaratıcı stratejiyi hem de üretimi tek bir çatı altında birleştiriyor. Benzersiz programı Directors in Training, (Direktörlerin Eğitimi), çoğu kadın olan her bir yaratıcının, yüzde 10’dan daha azının kadın olduğu bir sektörde ticari direktör olma yolunda ilerlemesini sağlıyor. Yardımcı yaratıcı direktör Wren Sieber, “Bu, sinema okuluna gitmek için para almak gibi” diyor.
 4. PVH
  New York
  Calvin Klein ve Tommy Hilfiger gibi markaları bünyesinde barındıran giyim devinde çalışan, dünyanın dört bir yanından 40 binden fazla insan, işbirliğini geliştirmek amacıyla teknolojik altyapı iyileştirmelerine yön veriyor. Pandemi sırasında karşılığı alınan yatırımlar ise şöyle: Çevrimiçi satışlar yüzde 5’ten yaklaşık yüzde 40’a çıktı ve 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşen satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 55 arttı.
 5. IBM
  Armonk, NY
  IBM’in 5 milyar dolarlık yıllık Ar-Ge bütçesi çeşitli araştırmalara fon sağlıyor. Geçtiğimiz yıl şirket, bu araştırmalar sayesinde 9 binden fazla patent aldı. Şirketin, dünyanın çeşitli yerlerinden 350 bin çalışanı, sosyal adaletsizliğe yönelik yenilikçi çözümlere her geçen gün daha fazla odaklanıyor. George Floyd’un öldürülmesinin üzerinden bir haftadan kısa bir süre geçtikten sonra başlatılan IBM Emb(race) projesi, seçmenlerin baskı altına alınmasından polisin hesap verebilirliğine kadar bir dizi kritik sorunu ele alan, teknoloji odaklı inisiyatifler yaratıyor.
 6. Ally Financial
  Charlotte, NC
  Şirket, teknoloji laboratuvarı ve kuluçka merkezine ek olarak, Moguls in the Making’i yönetiyor. Geçmişte ağırlıklı olarak Siyahların gittiği kolejlerden ve üniversitelerden girişimci öğrencilerin katıldığı bu bir haftalık yarışma sonucunda, en iyi üç takım ücretli staj ve burs imkanı kazanıyor. Minecraft’a eklenebilen ücretsiz bir finansal okuryazarlık oyunu, programın kazanan konseptlerinden biri.
 7. Huge
  Brooklyn
  Tasarım ve pazarlama ajansı, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan yaratıcı alanlarını, yapay zekadan oyun motorlarına kadar çeşitli teknolojiler için sanal sınıflara dönüştürdü. Geçen yıl yapılan küresel hackathon’dan çıkan Defund to Refund inisiyatifi kapsamında siyahi sanatçılarla çalışan şirket; veri, tasarım ve hikaye anlatımını birleştirerek sosyal adaleti savunmak için yeni bir araç sunuyor.
 8. Boston Scientific
  Marlborough, MA
  Boston Scientific, her yıl Ar-Ge’ye 1 milyar dolar yatırım yapıyor ve karşılığında, çok sayıda hayati ürün yaratıyor. Bazı derin okyanus balıklarının yaydığı elektrik alanından ilham alarak geliştirilen ve kalp ablasyon prosedürünü iyileştiren yeni teknoloji, bu ürünlere örnek gösterilebilir. Şirket ayrıca sadece 38 gün içinde sağlık çalışanları için yeni bir yüz siperi tasarlamak, üretmek ve teslim etmek amacıyla Stanford ile ortaklık kurdu.
 9. Klick Health
  Toronto
  Klick’in “İş hızında bilim” mantrası, bazıları için tehlike çanlarını çalabilir. Ancak şirket bu sayede, geçtiğimiz yıl, bir haftadan kısa bir sürede entübasyon işlemi sırasında sağlık çalışanlarını koruyan bir cihaz geliştirdi. Bir çalışanın ameliyathane hemşiresi olan eşinden gelen bir öneri sayesinde ürünün tasarım ve üretimini yapan Klick, cihazları Kuzey Amerika’daki hastanelere bağışladı.
 10. Angel City Futbol Kulübü
  Los Angeles, CA
  Kulübün Temmuz 2020’de başlattığı ve Ulusal Kadınlar Futbol Ligi’ndeki yeni uygulama, profesyonel spor takımları için topluluk odaklı bir sponsorluk modeline öncülük ediyor. Kulüp, tüm sponsorlukların yüzde 10’unu yerel topluluk programlarına aktarıyor. Ağırlıklı olarak kadınlara ait olan kulübün kurucuları arasında aktris ve aktivist Natalie Portman, risk sermayedarı Kara Nortman ve girişimci Julie Uhrman yer alıyor.
 11. Alnylam Pharmaceuticals
  Cambridge, MA
  Alnylam’ın bin 400 çalışanı, her hafta bir gününü odak alanlarının dışındaki bir proje üzerinde çalışarak geçiriyor.
 12. MRM
  New York
  MRM’nin 2 bin 300 küresel çalışanının her biri, yeni fikirleri test etmek için şirketin inovasyon laboratuvarına katılabiliyor.
 13. SixFifty Technologies
  Salt Lake City
  Kurumsal uyumluluk yazılımları üreten şirket, ekibe yeni katılan bir satış görevlisinin fikri sayesinde, evlerini ellerinde tutmakta zorluk yaşayanlar için ücretsiz bir yasal tavsiye kaynağına dönüştü.
 14. USAFacts
  Bellevue, WA
  Steve Ballmer tarafından kurulan, kâr amacı gütmeyen organizasyonun yatay yapısı, COVID-19 vaka haritası gibi sayısız iyi fikrin gelişmesine olanak veriyor.
 15. Enseo
  Plano, TX
  Latin bir sahibi olan bu teknoloji şirketinden çıkan önemli bir kullanıcı arayüzü (UI) iyileştirmesi, bir stajyerin çalışması sonucunda geliştirildi. Şu anda 25 binden fazla otelde kullanılıyor.
 16. Bowery Farming
  New York
  Ölçeklenebilir kapalı kentsel tarımda lider olan Bowery, çalışanların yeni fonksiyonlarda çalışmasına olanak tanıyan akışkan bir yapıya sahip.
 17. John Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (APL)
  Laurel, MD
  Geçtiğimiz yıl, Johns Hopkins APL, sahip olduğu muazzam kaynaklarını eğiterek, yeni virüsler için gerçek zamanlı DNA dizilimini iyileştirmeyi başardı.
 18. Arup
  Londra
  Çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda çok da iyi olmadığı bilinen inşaat endüstrisinde faaliyet gösteren Arup’un girişim kolunun yüzde 40’ı azınlıklardan, yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor.
 19. Procter & Gamble
  Cincinnati
  Şirketin startup stüdyosu P&G Ventures, genel merkezin 11. katında, yönetim ekibinin odalarının bulunduğu alanın hemen yanında yer alıyor.
 20. Circuit Clinical
  Buffalo
  Klinik araştırmaları hasta popülasyonlarıyla eşleştirme konusunda uzmanlaşan şirket, COVID-19 için tükürük testi denemelerini hızlandırdı. Nisan 2020’de FDA tarafından verilen acil kullanım yetkisi kazandı.
 21. Dünya Gıda Programı İnovasyon Hızlandırıcısı
  Münih
  BM’nin açlıkla mücadele bölümü, bu meseleyi ele almaya odaklanan gruplara inovasyon eğitimi kampları sunuyor.
 22. SAP
  Walldorf, Almanya
  Şirketin tamamında hayata geçirilen sosyal girişimcilik programı One Billion Lives, yılda yaklaşık 500 fikir üretiyor ve bunların bir kısmı hemen geliştirilmek üzere seçiliyor.
 23. Kin and Carta
  Chicago
  Dijital dönüşüm danışmanlığı şirketindeki giriş seviyesindeki bir çalışan, teknolojiyi bir kurum içi takdir programı için kullanma fikri geliştirdi. Şirketin blockchain uygulaması işte bu fikirden doğdu.
 24. Gradient Learning
  Los Angeles
  Eğitim müfredatları geliştiren şirket, eğitimin sunduklarını iyileştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olmak amacıyla her seviyeden öğretmenlerin dahil olabildiği, ulusal bir ücretli “öğretmenler ağı” yarattı.
 25. American Eagle Outfitters
  Pittsburgh
  Giyim ve yaşam tarzı perakendecisi, pandeminin etkisiyle, organizasyonun tüm bölümlerindeki yeteneklerden yararlanarak, beş yıllık Geleceğin Tedarik Zinciri planını yalnızca üç ayda uygulamaya koydu.
 26. Stealth Venture Labs
  Las Vegas
  E-ticaret danışmanlığı şirketinde çalışanlar, şirketin yeni ürünler geliştirilen Founder Lab’inde (Kurucu Laboratuvarı) gönüllü çalışmalar yapmak için her ay ücretli izin alıyor.
 27. Citi
  New York
  Citi Ventures D10X programı, şirket içinden çıkan ve gelecek vaat eden fikirleri destekliyor. Bunlardan biri, vekaleten oylamayı daha basit hale getiren yeni bir sistem olan Proximity.
 28. Above Agency
  Stockholm
  İnovasyon ajansı, tasarımcılar ve mühendislerin işbirliği yaparak prototip oluşturmalarını kolaylaştırmak amacıyla workshop’larını yeniden tasarladı.
 29. General Motors
  Detroit
  Otomotiv devi, beş aydan kısa bir sürede 30 binden fazla solunum cihazı üretmek için Ventec ile ortaklık kurarak hem gücünü hem de esnekliğini gösterdi.
 30. MyVillage
  Bozeman, MT
  Çocuk bakımı şirketinin “Üye Konseyi”, müşteri operasyonlarını her hafta derinlemesine inceliyor.
 31. HKS
  Dallas
  HKS Incubator Research (Araştırma Kuluçka) programı, uluslararası tasarım firmalarının bin 400 çalışanı arasında işbirliğini teşvik ediyor.
 32. Keysight Technologies
  Santa Rosa, CA
  Eskiden Hewlett-Packard’ın elektronik test ve ölçüm bölümü olan Keysight, yıllık gelirinin yüzde 16’sını Ar-Ge’ye yatırıyor.
 33. MaRS Discovery District
  Toronto
  Kamu tarafından finanse edilen teknolojileri ticarileştirmeye odaklanan bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, geçen yıl Kanada’daki girişimler için 1,5 milyar dolarlık devlet fonu sağladı.
 34. ThoughtSpot
  Sunnyvale, CA
  Şirketin 500’den fazla çalışanının hepsi, ilk SaaS ürününün piyasaya sürülmesini hızlandırmak için geçen yıl yapılan hackathon’a katıldı.
 35. Gener8tor
  Milwaukee
  Startup hızlandırıcı, Northwestern Mutual ile yaptığı ortaklık kapsamında Siyah kurucular için geliştirilen bir program yürütüyor.
 36. Chewy
  Dania Beach, FL
  Evcil hayvan malzemeleri şirketi, geçtiğimiz yıl herkes bir anda evcil hayvan sahiplenmeye başladığında, genişletilmiş işbirliği sayesinde yalnızca altı hafta içinde Connect With a Vet’i piyasaya sürdü.
 37. Skillz
  San Francisco
  Çok oyunculu platform şirketi, QA (kalite güvencesi) sürecini oyunlaştırdı: Çalışanlar iş yerinde oyun oynamaya teşvik ediliyor ve haftalık çalışan turnuvalarını kazananlar ödüllendiriliyor.
 38. Walt Disney Imagineering
  Glendale, CA
  Imagineering kampüsü, 100’den fazla disiplinden sanatçı ve teknisyenin yenilikçi teknolojiler yarattığı bir oyun alanı.
 39. Aptima
  Woburn, MA
  Yapay zeka teknolojileri şirketi, gelecek vaat eden kurum içi projelere tohum finansmanı sağlıyor ve girişim kolu sayesinde, şirket içinde geliştirdiği teknolojileri ticarileştiriyor.
 40. Siemens
  Münih
  Alman endüstriyel yazılım devi, geçtiğimiz yıl Ar-Ge’ye 5 milyar dolardan fazla yatırım yaparak 5 binden fazla yeni icat geliştirdi ve 3 bine yakın patent başvurusu yaptı.
 41. Stanley Black & Decker
  New Britain, CT
  Üretim şirketi, mentorluk modelini duygusal zeka programıyla birleştirerek yeni bir kurum içi yetenek hızlandırıcısı yarattı.
 42. Figs
  Santa Monica, CA
  2020’de 100 yeni ürün lansmanı yapan medikal giyim firması, ihtiyacı olan hastanelere binlerce giysi ve maske dağıttı.
 43. Impossible Foods
  Redwood City, CA
  Geçtiğimiz ekim ayında, ete alternatifler üreten şirket, bünyesine 100 yeni bilim insanı dahil ederek Ar-Ge ekibini iki katına çıkarmayı planladığını duyurdu.
 44. Comcast
  Philadelphia
  Şirketin farklı fonksiyonlarından ekipler, Laboratuvar Haftası boyunca yılda üç kez bir araya gelerek, genelde normal iş akışlarının içinde olmayan, tutkulu oldukları teknik projeler için işbirliği yapıyor.
 45. Alibaba Group
  Hangzhou, Çin
  Alibaba’nın Tmall Luxury Pavilion’unda devamlı yapılan iyileştirmeler sayesinde Coach, Cartier ve Diane von Fur stenberg gibi şirketler, pandemide tüketicilerle etkileşim kurabildi.
 46. Happy Family Organics
  New York
  Bebeklerin diyetlerine fındık alerjenlerini ilk defa dahil etmek için tasarlanan ve geçtiğimiz yıl başarılı bir lansman ile piyasaya sunulan Nutty Blends, organik bebek maması şirketindeki bir grup ebeveynin etkisiyle ortaya çıktı.
 47. SimpleNexus
  Lehi, UT
  Online mortgage şirketindeki geliştiriciler, satış ekibini yakından takip ederek nihai kullanım sorunları hakkında bilgi ediniyor.
 48. ALSAC/St. Jude Çocuk Hastalıkları Araştırma Hastanesi
  Memphis
  Hastanedeki bir kullanıcı arayüzü mimarının, sanal gerçekliği bir hikaye anlatımı aracı olarak geliştirme çabaları, pandemi sırasında oldukça işe yaradı ve kampüs turlarının yapılmasına olanak sağladı.
 49. First Look Media (Topic Studios)
  New York
  Şirketin podcast birimi Topic Studios, gerçek suç podcasti Somebody’yi çekmek için şirketin inceleme ve araştırma birimi Intercept’e katıldı.
 50. Highline Beta
  Toronto
  Girişim stüdyosunun 30 günlük sprint modeli, startup bulma sürecini kolaylaştırıyor ve potansiyel startup CEO’larını stres testine tabi tutuyor.

  Yılın En Yenilikçi Lideri

  KAZANAN

  Carlos Pignataro, Teknoloji Direktörü (CTO), Müşteri Deneyimi, Cisco
  San Jose
  Cisco’nun en büyük üç mucidinden biri olan Carlos Pignataro, 175’ten fazla patente sahip ve 50’den fazla İnternet Yorum Talebi’ne (Ç.N.:bir teknolojinin nasıl kullanılacağının anlatıldığı belge) imza atmıştır. Zamanını ve uzmanlığını Triangle Park’taki sayısız kâr amacı gütmeyen kuruluşa bağışlar ve mentörlük yapar. “Stratejimin kritik bir parçası, yalnızca uçmak yerine başkalarını yükseltmek” diyor.

   

  İLLÜSTRASYONLAR: SERGIO MEMBRILLAS

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yapay-zeka-donusumu

Yapay zeka dönüşümü

parayla-saka-olmaz

Parayla şaka olmaz!