in

Coinbase konusunda bilmeniz gerekenler!

Coinbase, 85 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı. İşte şimdi, kripto paraları anlamanızın zamanı geldi. Bugüne dek tüm bunlara kulaklarınızı tıkadıysanız ya da coinbase konusunda hâlâ kafanız karışıksa işte sizin için kısa bir özet…

YAZI ARIANNE COHEN

OKUMA SÜRESİ 1 DAKİKA

Kripto para borsası Coinbase, bu hafta halka arz edildi, 85 milyar dolarlık bir değere ulaştı ve bitcoin ve ether’i, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı. Şimdiden kafanız karışmaya mı başladı? Okumaya devam edin.

BİR KRİPTO PARA BORSASI TAM OLARAK NE YAPAR?

Kripto para birimlerini almak, satmak veya depolamak için kripto para borsasına gidersiniz. Coinbase’de, daha önce hiç duymadığınız bitcoin ve diğer 50 kripto para birimi işlem görür ve aynı zamanda müşterilere, kripto para piyasaları ve buralarda aslında neler olup bittiği hakkında pek çok açıklama yapar.

NEDEN KRİPTO PARA PİYASALARINA ÖNEM VERMENİN TAM ZAMANI?

1990’ları hatırlıyor musunuz? Netscape gibi yeni çıkan web şirketlerinin halka açıldığı ve herkesin, fiziksel ürünü olmayan bir şirketin, bir değeri olduğunun kanıtlanışını, nefeslerini tutup izlediği zamanlar… Şu anda içinde bulunduğumuz durum da böyle. Coinbase, halka açılan ilk büyük kripto para şirketi. Aynı zamanda, tam da bu nedenle tüm bunların gerçek olup olmadığına dair de bir test. Dikkat, spoiler! Yaşananlar, gerçek.

PEKİ NELER OLDU?

Coinbase, Çarşamba günü Nasdaq’ta COIN (tatlı bir isim!) sembolü altında işlem görmeye başladı. Adeta bir roller coaster gibiydi: Hisse fiyatı, hisse başına 429 dolara yükseldi ve günü, 250 dolar seviyesindeki beklentileri aşarak 328 dolardan kapattı. Cuma sabahı itibarıyla, önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 5 artışla 339 dolardan işlem görüyor. (Kripto para değerleri, genellikle başlı başlına roller coaster gibidir.) Aynı zamanda, bitcoin ve başka bir kripto para birimi olan ether de rekor değerlere ulaştı.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Kripto paralar, ana akım haline geldi. Gerçekten.

BU, BENİM İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Kripto para dilinde akıcı olma zamanınız geldi. Demek istediğim şu ki, dört kripto para birimini isimlendirebilmeli ve bunların yaklaşık değerlerini bilmelisiniz.

COINBASE GERÇEKTEN 85 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE Mİ?

Coinbase, kâr etmeden halka açılan tüm teknoloji şirketlerinden farklı biçimde, bu yılın ilk çeyreğinde 730 milyon doların üzerinde kâr elde etti, yani şirket kesinlikle kazançlı bir noktada. Ancak kazançlarını öngörmek, bir bakıma pek kolay değil çünkü inanılmaz değişken olan kripto para birimlerine bağlı. 2020’nin ilk çeyreğinde şirket 22 kat daha az (32 milyon dolar) kâr elde etti. Bu yıl 3 milyar dolar kâr etme yolundaki bir şirketin 85 milyar dolar değerinde olduğunu söyleyebilir misiniz? Pek sanmıyorum. Bu, çoğunlukla yatırımcıların hevesli olduğu anlamına geliyor, belki de çoğunun kripto para biriminde varlıkları olduğu için…

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Yüksek memnuniyet için çalışıyoruz”

cem-boyner

Cem Boyner: “Yeni odağımızda ikinci müşteri var”