in ,

Thodex vakası kripto borsasını nasıl etkiledi?

“Kritik nokta, doğru platformlarla ilerlemek”

Thodex-vakası-BtcTurk-CEO'su-Özgür-Güneri_2

YAZI: MEHTAP DEMİR

Türkiye’de faaliyet gösteren ve 391 bin kullanıcısı olan kripto para platformu Thodex’te günlerdir işlem yapılamaması ve kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına çıkış yaptığı görüntülerin ortaya çıkmasıyla doğan “2 milyar dolarlık kripto parayla yurt dışına kaçtı” iddiası henüz netlik kazanmış değil.

Peki, bu olay, halihazırda insanların tedirgin yaklaştığı kripto para borsasına ilişkin güveni zedeledi mi? İşlem hacmi ve kullanıcı sayılarında bir düşüş oldu mu? Borsa bir günde bu durumdan nasıl etkilendi?

Bitcoin ve kriptopara alım satım platformu BtcTurk’un CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, bir basın toplantısı düzenleyerek bitcoin ve kriptopara sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu, merak edilen soruları yanıtladı.
İşlem hacmi ve kullanıcı sayılarında son birkaç günde önemli değişimler olmadığını ve Türkiye’de borsanın bu vakadan olumsuz etkilenmediğini ifade eden Güneri, sektörde 8 yıldır yarattıkları güvenin bunda büyük payı olduğu görüşünde.

“Kriptoparalar ve Bitcoin finansal dünyanın bir gerçeği. Beraber yaşamayı öğrenmek gerekiyor”diyen Güneri, şöyle paylaştı: “Kriptopara sektörü bugün 2 trilyon doları aşan pazar değeriyle günden güne büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 12 senedir var olan ve her geçen yıl katlanarak büyüyen bir sektörün, ülkelerin ekonomilerine kazandırabileceği değerleri göz ardı etmemek gerekiyor. Avrupa’da bazı ülkeler birkaç yıl önce kriptopara ve blokzinciri girişimcilerini desteklemeye başladı ve bu ülkeler kriptopara ekosisteminin merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye ise, kriptopara bilinirliğinin en yaygın olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Burada kritik olan doğru platformlarla ilerlemek. Türkiye’de bu işi hakkıyla yapan şirketler var. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken en temel kriterler şunlar olmalı: Finansal güç sahipliği, iyi yönetim, geçmişi ve deneyimi ile hesap verebilir olması… Diğer yandan kurumların neler yaptıklarının yanı sıra yapmadıkları da kullanıcılar tarafından yakından takip edilmeli”

BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç da regülasyonlar ve Merkez Bankası tarafından, ödemelerde kriptoparaların kullanılmamasına dair yayınlanan yönetmelik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu: “Söz konusu yönetmelik kriptoparaları gayri maddi varlıklar olarak nitelendirmesi açısından önem taşıyor.

Yayınlanan düzenleme ile ödemelerde, ödeme hizmetlerinin sağlanmasında ve para ihracında kriptoparaların kullanılmamasının yanı sıra elektronik para kuruluşlarının, kriptopara alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin esaslar belirlendi. Ancak kriptopara alım satın işlemleri veya alım satım platformlarına banka kanalı ile para aktarım işlemleri bu düzenlemeden etkilenmedi.

Önümüzdeki dönemde de kripto varlıklara ilişkin yasal çerçevenin sektöre ve yatırımcılara güven sağlayacak şekilde olumlu yönde netleşeceğine inanıyorum. Regülasyonun gelmesi digital varlık piyasasındaki haber kirliliğini de engelleyici bir unsur olacaktır.

Dijital varlık platformlarının sermayesinden çalışanlarına, ortaklık ve yönetim yapısına kadar, faaliyet ve çalışma esasları düzenlenmiş, belirlenmiş platformlar olarak faaliyet göstermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Biz BtcTurk olarak sanki regülasyon varmış gibi şeffaf ve her zaman hesap verebilir şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Örnek ve lider kurum olmanın deneyimi ve sorumluluğuyla regülasyonların oluşturulması konusunda devlete her türlü desteği sağlamaya hazırız.”

Yazar: Mehtap Demir

Fast Company Türkiye Yazı İşleri Müdürü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tüketici deneyimini online’a taşıyoruz”

Customer Centric Dergisi