in , , ,

Attabotics

Depoları ve kutuları daha etkin kullanmanın yolu

Otomasyon şirketi Attabotics, ürünleri raflardan kutu paketleyicilere taşıyan robotlar kullanarak normalde geniş bir alana yayılan depoları daraltıp kompakt, dikey birimlere dönüştürüyor. Kurucu Ortak ve CEO Scott Gravelle, “Kendime bir insan değil, bir robot için hangi düzenin ideal olacağını sordum” diyor. Attabotics’in yiyecek, içecek ve tıbbi malzeme tesislerini de içeren sistemi, Kuzey Amerika’da altı merkezde yer alıyor; 2019 yılında, normalde 140 bin metrekare (veya daha fazla) yer kaplayan depolarının hacmini 32 bin metrekareye düşürmek için Nordstrom ile bir anlaşma yapıldı. Gravelle, merkezleri daha küçük, müşteriye daha yakın hale getirirken çalışanlar üzerindeki yükü azaltmayı ve şirketin karbon ayak izini düşürmeyi amaçladıklarını söylüyor.

ROBOTLAR İÇİN İDEAL
Attabotics’in konteynerleri beceriyle kullanan botları, her bir depolama biriminde yukarıda geziniyor. Ürünleri almak için boş sütunlardan geçiyor, konteynerleri boş bir rafa yerleştiriyor ve aşağıya inerken başka bir konteyner alıyor. Ürünü ünitenin sonundaki bir kutu paketleyicisine taşıdıktan sonra, yukarıya geri dönüyor.

YERDEN TASARRUF
Geleneksel “seç ve paketle” sistemine dayalı depolarda kilometrelerce alana yayılan alçak raflar arasında insanlar çalışıyor. Attabotics’in robotları, ürünlerin birbirine daha yakın ve üst üste yerleştirilmesini sağlayarak depo alanını ortalama yüzde 85 azaltıyor.

DOĞADAN ALINAN İLHAM
Gravelle, kolonilerini dikey olarak yer altına inşa eden yaprak kesici karıncalarla ilgili bir doğa belgeselini izlerken, sistemi kurmak için ilham aldığını söylüyor.

İLLÜSTRASYONLAR MARCIAL RODRIGO PAULETE

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahşap bina rüzgarı!

Calm