in , , ,

Enerjiye meydan okuyan girişimci

Bill Gross – Kurucu ve CEO, Heliogen

BILL GROSS, “İNSANLARI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖNEMSEMEYE ikna etmeye çalışabilirsiniz; fakat büyük bir değişim yaratmanın tek yolu, onlara tasarruf imkanı sağlamanız” diyor. Idealab isimli teknoloji kuluçka merkezinin kurucusu ve güneş enerjisi alanında öncü bir isim olan Bill Gross, Heliogen sistemiyle üretilen güneş enerjisinin, sanayide kullanılan ve dünyadaki yıllık sera gazı salımının yüzde 20’sini oluşturan fosil yakıtların yerini alabileceğini göstererek geçen sonbaharda önemli bir hamle yaptı.

Gross’un Bill Gates’in desteklediği şirketi, hassasiyetle yönlendirilen aynaları kullanarak güneş ışığını (dev bir büyüteç gibi), 1000 derecenin üzerine çıkan, aşırı sıcak ışınlara dönüştürebiliyor. Bu ısıyla çimento, çelik ve diğer endüstriyel malzemeler işlenebiliyor. Gross, fabrikalarında Heliogen sisteminin kurulması (böylelikle altyapı maliyetinden sonra, sonsuza dek enerji için para ödemeyecekler) ya da kendi tesislerine yakın bir yere fabrika açılması ve uzun vadeli bir enerji sözleşmesi yapılması için 1000’den fazla şirketten teklif aldı (Gross bir kilovat-saat için 1 sent almayı düşünüyor; fosil yakıtlarda ise bu tutar 1,5-2 sent). Bill Gross’un sistemi şöyle işliyor:

KANALLAR
Yoğunlaştırılmış güneş ışığı, doğrudan endüstriyel işleme sokulabiliyor ya da altta gösterildiği gibi, buhar ya da hava gibi bir transfer sıvısını ısıtmak üzere kanallar yoluyla taşınabiliyor.

KULE
Gross, Heliogen’in modelini yaratırken insan vücudunu esas aldı. “Beyne benzeyen yazılım”, bir kulenin tepesinden aynaların bulunduğu tarlayı “görmek” ve yönetmek için optik sensörleri kullanıyor. Güneşin ve hatta bulutların hareketine göre aynaların her birini gerçek zamanlı olarak yönlendiriyor.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür 2.0 stratejileri

Fintech-2021

Fintech 2021