in , ,

Aramızdaki mucizevi mantar

Yeni fikirlerle dolu şirket Ecovative, mantarların mucizevi bitkiler olduğunu ve onları et yerine yiyebileceğimizi söylüyor.

YAZI: LARA SOROKANICH

Eben Bayer’in mantarla yapmaya çalışmadığı sadece birkaç şey var. Son on yılda, mantar malzemeleri için ticari uygulamalar geliştiren kuluçka makinesi Ecovative’in CEO’su, mantardan ambalaj, tekstil ürünü, yalıtım malzemesi ve mobilya yaptı.

Bu sonbaharda, aynı şirketten çıkıp özerkleşen Atlast Food şirketi aracılığıyla Bayer, daha da iddialı bir ürün piyasaya sürüyor: Mantar pastırması. Bayer bunun, mantardan yapılan et alternatifleri kategorisinin ilki olmasını umuyor.

Bayer, mantarları pek çok sektör için keşfedilmemiş bir kaynak olarak görüyor. Araştırmacılar bir mantar türünün hücrelerini kolayca çıkarabilir ve bunları toplu olarak hızlı, uygun maliyetli ve spesifik şekillerde büyütebilir.

Ecovative’in ilk çalışmaları, kompozit malzemelerde mantar hücrelerini kullanmaya, strafor ve bina yalıtımının yerini alacak ürünler için talaş veya kenevir ile miselyum yetiştirmeye odaklandı. Bu malzeme Dell, Steelcase ve başka şirketlerin paketleme bölümünde kullanılmak üzere üretildi. Şirket, Bolt Threads şirketinin ruhsatını aldığı ve Stella McCartney ile ortaklaşa kullandığı bir vegan mantar deri de üretti.

Atlast, mantarların ete, özellikle yabani tavuk ve istiridye mantarı gibi çeşitli türlere benzer bir hücresel yapıya sahip olduğu ve domuz pastırması, biftek, tavuk göğsü ve diğer bütün kesim etleri (Impossible Foods’ ve Beyond Meat’in sebzeden yaptığı kıymanın aksine) taklit etmek için yetiştirilebileceği fikri üzerine kuruldu.

Bayer, “Miselyum bu mikron seviyesindeki güzel yapıları üç boyutlu olarak son derece hassas bir şekilde oluşturuyor” diyor. “Bu yüzden kafamdan şu soru geçiyor: Gerçekten karmaşık yapılara nerede ihtiyacınız var?” Atlast, bu sonbaharda, başka şirketlere malzeme temin etmeden önce, kendi mantar pastırması markasını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Mantar Ambalaj
MycoComposite, strafora alternatif oluşturmak için miselyum ile kenevir ve talaş gibi doğal malzemeler kullanıyor.

Vegan Deri
Ecovative’in vegan derisi gerçek hissi veriyor ve sadece dokuz günde, her şekilde yetiştirilebiliyor.

Bina Yalıtımı
Gerçek yapılarda kullanılabilen mantar izolasyon malzemesi blok halinde yetiştirilebilir, dilimlenebilir ve geleneksel yalıtım levhası gibi kullanılabilir.

Et Alternatifleri
Ecovative’den çıkan şirket Atlast Food, yapısal olarak ete benzeyen mantar hücrelerinden “pastırma” üretiyor.

İllüstrasyon: Meredith Miotke

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liderlik ekosistemini oluşturuyoruz!

sanal-terapi

Sanal terapi