in , ,

Liderlik ekosistemini oluşturuyoruz!

Yenibirlider Derneği ve Türkiye İş Bankası iş birliği ile yürütülen LEAD21 Programı ile İş Bankası Future Hub Programı, liderlik potansiyeli taşıyan gençlerle buluşmaya ve programlara kabul alan gençlerin uluslararası rol model olmalarını sağlayacak olanaklar sunmaya devam ediyor.

Yenibirlider Derneği’nin 2016 yılında hayata geçirdiği ve 3 yıldır Türkiye İş Bankası ile birlikte yürüttüğü LEAD21 Programı, Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinden liderlik potansiyeli taşıyan 21 üniversite öğrencisi gencin yeni nesil liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi hedefleyen ve bir yıl süren liderlik gelişim programıdır.

Türkiye İş Bankası iş birliği ile yürütülen LEAD21 Programı’na son 2 yılda 202 farklı üniversiteden toplamda on binden fazla üniversite öğrencisi başvuruda bulundu. Program kapsamında 5 aşamalı bir seçme ve değerlendirme sürecine giren üniversiteli gençler, online başvuru, kişilik envanter analizi, video etabı, online mülakat süreci, değerlendirme aşamalarından geçerek Yenibirlider temsilcisi olmaya hak kazanıyorlar.

LEAD21 Programı seçme değerlendirme aşamaları

LEAD21 Programı, her yıl Mayıs ayında Online Başvuru Etabı ile başlıyor. Tüm üniversite öğrencilerine açık olan programa başvurular online bir form üzerinden toplanıyor. Yenibirlider Derneği ekibinin değerlendirdiği formlar sonrası bu etabı başarı ile geçen öğrencilere, karakter analizini yapmak ve temel yetkinliklerini ortaya çıkarmak için Liderlik Envanter Etabı testi iletiliyor.

Profesyonel bir ekip ile ilerleyen bu süreçte gençlerin liderlik özellikleri, hayata bakışı, duygusal kişiliği gibi kriterler göz önüne alınıyor. Üçüncü aşama olan Video Etabı’nda, Yenibirlider ekibinin hazırlamış olduğu sorulara yönelik gençlerden video çekerek yanıt vermesi talebinde bulunuluyor.

Bu etabın amacı gençlerin yaratıcı ve liderlik bakış açılarını değerlendirmek ve kendilerini ifade etmekteki başarılarını gözlemlemek. Dördüncü aşama olan Online Mülakat Etabı, yetkinlik bazlı işe alım mülakatı formatında gerçekleşiyor.

Son etaba kalan 42 genç, bireysel ve grup performansları ile gün boyunca değerlendiriliyor. Değerlendirme Günü etabında gençleri değerlendiren ve adil şartlarda bu sürecin yürütülmesine destek olan bir jüri yer alıyor. Gün sonunda 5 aşamalı seçme ve değerlendirme sürecini tamamlayan 21 üniversite öğrencisi, bir yıl boyunca LEAD21 temsilcisi olma ve programın tüm imkanlarında da yararlanma hakkı kazanıyor.

İş Bankası Future Hub

Türkiye İş Bankası’nın Yenibirlider Derneği ile birlikte hayata geçirdiği bir diğer önemli program olan İŞ’te YBL, geride bıraktığı 2 dönemin ardından 2020-2021 döneminde “İş Bankası Future Hub” adıyla ve “Genç Liderler Geleceğin Dijital Dünyasını Tasarlıyorlar” mottosuyla üniversite öğrencilerine, geleceğin dijital odaklı liderlik ekolünün bir parçası olma fırsatını tanımaya devam ediyor.

İstanbul’da üniversite eğitimi alan öğrencilere yönelik hazırlanan Program, üniversite öğrencilerine dijitalleşme, girişimcilik ve liderlik alanlarında gelişim imkanı sunuyor.

İş Bankası’nın Dijital Bankacılık ve İnovasyon Birimi ile İşe Alım Birimi ve Yenibirlider Derneği iş birliğinde Levent Kolektif House’da dijital bir girişim sürecinin deneyimlendiği bu değerli programda, başarılı üniversite öğrencilerinin kendilerini keşfetmelerine ve kariyerlerini inşa ederken dijitalleşme, inovasyon ve girişim kültürünü yakından tanımalarına olanak sağlanıyor.

İş Bankası iş birliği ile yürütülen programa 2 dönemdir devam edilirken, gerçekleştirilen son programa 55 üniversiteden 1500’den fazla üniversite öğrencisi program temsilcisi olmak için başvuruda bulundu.

Future Hub Programı’na katılım

5 etaptan oluşan seçme ve değerlendirme sürecine sahip olan İş Bankası Future Hub Programı, Online Başvuru Etabı, Online Genel Yetenek Sınavı Etabı, yaratıcılık ve liderlik bakış açılarını değerlendirilmek üzere kendilerine yöneltilen sorulara video aracılığı ile verdikleri yanıtların değerlendirildiği Video Etabı, yetkinlik bazlı işe alım mülakatı formatında gerçekleşen Online Mülakat Etabı ve son etaba kalan 30 adayın gün boyunca bireysel ve grup performanslarının değerlendirildiği ve zorlu 5 eleme sürecini başarıyla tamamlayan 10 gencin seçildiği Değerlendirme Gününden oluşmaktadır.

Gençleri neler bekliyor?

Yaklaşık 6 ay süren programa katılmaya hak kazanacak 10 İş Bankası Future Hub temsilcisi, iki grup halinde Levent Kolektif House’da 6 aylık çok kapsamlı ve dijital tabanlı bir proje geliştirme sürecine dahil olacak.

Dijital ve inovatif bir fikrin hayata geçirilmesine ilişkin her aşamanın deneyimlendiği bu süreçte, İş Bankası Dijital Bankacılık Bölümü İnovasyon Birimi’nden iki mentor, program temsilcilerine yol gösterecek.

Yeni nesil proje yönetim yaklaşımlarını ve çevik çalışma yöntemlerinin minik versiyonlarını deneyimleme şansı yakalayacak temsilciler, İş Bankası’nın farklı iş birimlerinde görev yapan çalışanların deneyimlerinden faydalanma, İş Bankası Work Up temsilcileri ve Kolektif House’da yer alan diğer start-up ve inovasyon temelli ekiplerle tanışarak network ağlarını geliştirme fırsatını elde etmiş olacaklar.

Sadece inovatif bir iş geliştirme odaklı olmayan İş Bankası Future Hub Programı, ülkemizin geleceği olan gençlerimizi eğitim, kültürel, sanatsal ve iş etiği açısından da desteklemeyi hedefliyor. Bu doğrultuda; aktif olarak iş dünyasının içinde olan ve Yenibirlider Derneği ekosistemi içinde yer alan mentorlar, program boyunca temsilcilere destek verecek.

Ayrıca, temsilciler İş Bankası ve Yenibirlider Derneği tarafından düzenlenen proje yönetimi, finansal okuryazarlık, tasarım odaklı düşünme ve yapay zeka uygulamaları gibi birçok eğitime, özel kontenjan ile de kültür, sanat, spor ve konser gibi etkinliklere katılabilecekler. Yine süreç içerisinde organize edilen kokteyl, öğle yemeği gibi buluşmalarla İş Bankası üst düzey yöneticileri ve Yenibirlider Derneği kurucuları ile tanışıp onların tecrübelerini dinleyebilecek, süreç içinde düzenlenen kamp ve eğlence organizasyonlarında geçmiş program temsilcileriyle tanışma ve deneyim paylaşımında bulunma fırsatını yakalayacaklar.

Program sonunda geniş bir kitleye geliştirdikleri projenin ve uygulamanın sunumunu yapan temsilciler edindikleri tecrübenin yanı sıra başarı ve mezuniyet sertifikalarını alacaklar.

LEAD21 PROGRAMI BOYUNCA KATILIMCIYA SUNULACAK 10 AVANTAJ

1. Bir yıl süren program boyunca üniversiteli gençler liderlik kampları, lansmanlar, liderlik zirveleri, online eğitimler, lider mentor, üst düzey mentor ve startup mentor olarak belirlenen çok değerli isimlerden birebir mentorluk alma şansı yakalıyor. Süreç boyunca 21 temsilci sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirerek yaşadıkları şehirlerde toplumun faydasına olacak sosyal sorumluluk projeleri geliştirip, bu projelere liderlik ediyorlar.

2. LEAD21 temsilcileri programa 4 gün süren Liderlik Kampı ile başlıyor. 21 temsilci, Liderlik Kampı’nda kişisel becerilerini geliştirebilecekleri atölyelerin yanı sıra akademisyenler, eğitmenler, fikir insanları ve iş dünyasından yöneticiler ile 21.yüzyıl liderlik vizyonu çerçevesinde ufuk açıcı seanslara katılma şansı yakalıyorlar.

3. Türkiye İş Bankası üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen Lansman etkinliği ile gençler hem programa merhaba diyor hem de Bankanın üst düzey yöneticilerine merak ettikleri soruları yöneltme fırsatı buluyorlar.

4. Program boyunca temsilciler networking, eğitim ve vaka analizi etaplarının bulunduğu LEAD21 Summit etkinliklerine online ve offline olarak katılıyorlar.

5. Katılımcılar, Derinleşme ve Odaklanma ile kendi seçtikleri bir alanda derinleşmek üzere harekete geçiyorlar.

6. LEAD21 temsilcilerinden, yaşadıkları şehirlerde toplumun faydasına olacak sosyal sorumluluk projeleri geliştirip, bu projelere liderlik etmeleri bekleniyor. Bu en önemli etaplardan birini oluşturuyor.

7. Bu programda; temsilcilerin sosyal farkındalıkları gelişirken, proje yönetimi deneyimlerinin güçlenmesi hedefleniyor. Sürecin sonunda hazırlanan rapor ve sunumlar; iş dünyası ve sivil toplum alanında başarılı isimlerden oluşan jüri tarafından değerlendiriliyor ve dereceye giren projelerin liderliğini yapan LEAD21 temsilcisi ödül almaya hak kazanıyor.

8. Katılanlar, bir yıllık program süresince gösterdikleri başarılar doğrultusunda Yenibirlider Derneği’nden referans mektubu alıyor ve Liderlik Ekosistemi’ne dahil oluyorlar.

9. Aynı zamanda Turkcell Akademi ile online liderlik eğitimi alırken, sağlıklı yaşam konusunda MacFit Fitness Kulübü gençlere üyelik desteği sağlanıyor. Ayrıca 2021 döneminde LEAD21 temsilcisi olacak gençler, programa dahil olduktan sonra her ay katılım ve gelişim bursu alacaklar.

10. LEAD21 Programı’nın gençler için belki de en dikkat çekici ve kişisel gelişimleri için en önemli kısmı, bir yıl süren program boyunca Kuşaklar Arası Öğrenme ve Mentorluk dahilindeki birebir mentorluk etabı. Program temsilcilerinin, Yenibirlider Derneği’nin sahip olduğu çok değerli liderlik ekosistemi desteğiyle, Türkiye ekonomisine yön veren kurumların liderleri, o kurumların üst düzey yöneticileri ve bir startup kurucusundan birebir mentorluk desteği almaları sağlanıyor.

YENİBİRLİDER HAKKINDA

Yenibirlider Derneği, Türkiye’nin yeni nesil liderlerinden oluşan üyeleri ve ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuş fikir önderlerinin desteği ile hayatın her alanında etkili olabilecek toplum liderlerini destekleme hedefiyle 2012 yılında kurulmuştur. Yenibirlider, kapasite geliştirme programlarıyla fark yaratan bireylerin liderlik yetkinliklerini geliştirmeleri için alanlar yaratırken, mevcut liderler arasında köprüler kurarak karşılıklı etkileşimi ve dönüşümü kolaylaştırmaktadır. Bütün çalışmalarını, sektörler arası iş birliğini etkin hale getirmek üzerinden kurgulamaktadır. www.yenibirlider.org

ADVERTORIAL

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş dünyasından haberler

Aramızdaki mucizevi mantar