in , ,

İş dünyasından haberler

Haber, yenilik, atama, lansman

SORUNSUZ İLETİŞİM
Koronavirüs sürecinde her birimizin evi birer toplantı salonuna dönüştü. Şık tasarımı ve taşınabilir özelliğiyle iş toplantılarının kurtarıcısı olmayı amaçlayan Sennheiser SP 30 ses konferans cihazı, grup sohbet alanlarında, küçükten orta büyüklükteki toplantı odalarında veya hareket halindeki toplantılarda kullanım kolaylığı sunuyor. Anlık konferans özelliği, hafif tasarımı, Bluetooth veya USB-C tak çalıştır seçeneği ile üç cihaza kadar çok noktalı konferans görüşmeleri yapabilir; Microsoft Teams ve sesli asistan gibi hizmetlere tek tuşla erişim sağlayabilirsiniz.

PATEK PHILIPPE VE CHOPARD BASELWORLD’DEN AYRILIYOR
Tektaş Saatçilik bünyesinde bulunan Patek Philippe ve Chopard, Fondation de la Haute Horlogerie ile Cenevre’de yeni bir saat fuarı oluşturmak için Baselworld’den ayrıldığını açıkladı. Yeni fuar Nisan 2021’de Palexpo’da Watches&Wonders ile eşzamanlı gerçekleşecek. Fondation de la Haute Horlogerie tarafından düzenlenen Watches&Wonders ile bağlantılı olacak yeni fuarın amacı markalara, saat endüstrisindeki gelecekteki zorlukları başarıyla karşılamak adına ortak bir vizyon oluşturmak ve mümkün olan en iyi profesyonel platformu sunmak yönünde olacak.

2 MİLYON DOLAR DESTEK
Dünyanın önde gelen tıbbi cihaz firmalarından Baxter, global çapta yürüttüğü koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında insani yardım kuruluşlarına 2 milyon doları aşan bağış yaptı. Firmadan yapılan açıklamaya göre söz konusu bağışın yanı sıra, bu süreçte 2000 kişiye yeni istihdam olanağı sağlanacağı da belirtildi. Baxter, artan tedavi ihtiyacının desteklenebilmesi için kritik tıbbi ürünlerin üretiminin en üst düzeye çıkarılması yönünde çalışmalarına ağırlık verdiğini iletti.

650. PROJE TAMAMLANDI
1954 yılında Çorum’da kurulan ve dört kıtada 120’den fazla ülkede çok sayıda anahtar teslim fabrika kurarak değirmen teknolojileri sektöründe dünyanın en büyük iki firmasından biri olan Alapala, dünya çapındaki 650. anahtar teslim projesini tamamlandı. Söz konusu proje, günlük 120 ton kapasiteli un değirmeni olarak üretim yapmayı hedefliyor ve ihtiyaca göre farklı vardiyalarda buğday, hecelenmiş, çavdar gibi farklı türlerdeki tahılların işlenmesini sağlayan özel bir diyagrama sahip.

NETCAD’DEN YENİ ÇÖZÜM
Netcad Yazılım A.Ş., olarak özellikle salgın dönemlerinde rahatlıkla kullanılabilecek e-imza modülünü geliştirdi. Kullanıcılara ücretsiz sunulan bu modül ile belediye ve bakanlıklarda kullanılan dosya formatlarımız güvenli bir şekilde elektronik imzalanarak paylaşılabilecek ve arşivlenebilecek. Bunun dışında, Netcad Innovation Labs’ta geliştirilen Akıllı Direk çözümü ile kurumlar aydınlatmadan tasarruf sağlayabiliyorlar. Konuma bağlı olarak otomatik hesaplanan gün doğumu, gün batımı, sensörler aracılığı ile ortam ışık derecesi, harekete göre aydınlatmanın otomatik arttırılması ve azaltılmasından oluşan tamamen otomatik olarak ayarlanabildiği gibi, aydınlatma şiddeti kullanıcının belirlediği kurallara göre de değiştirilebiliyor. Kurumlar yönetici panellerinden arızalı direkleri görebiliyor, direklere komutlar gönderebiliyor ve harita üzerinde bir bakışta tüm direkleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

YENİ GENEL MÜDÜR TARIK ONAT
Türkiye’deki tüm kredi ve banka kartlarından sanal ortamda taksitli ve tek çekim ödeme imkanı sağlayan iPara yönetiminde üst düzey atama yapıldı. iPara’da Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten sektörün deneyimli ismi Tarık Onat, Genel Müdürlük görevine getirildi. Onat, şirketin vizyonu doğrultusunda hedeflerin hayata geçirilmesi için tüm operasyonlara liderlik edecek.

 

YAPAY ZEKALI ASİSTAN
Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimde öğrencilerin ve velilerin sorduğu soruların anlık cevaplanabilmesi için Türk mühendisler tarafından geliştirilen yapay zekaya sahip “EBA Asistan” hizmetini başlattı.

Dünyaya örnek olabilecek yetkinlikte geliştirilen “EBA Asistan”, ilk aşamada Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından belirlenen 10 ana başlıkta en çok sorulan 100’e yakın farklı soruya anında cevap verebiliyor. EBA Asistan’a, “www.eba.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor.

PAPARA’DAN TEMASSIZ PARA
Finansal hizmetlerin tabana yayılması ve herkes için erişilebilir olması için gayret gösteren bir finansal teknoloji kuruluşu olan Papara, 3,5 yılda 3,5 Milyon kullanıcıya ve 50 Milyar TL’lik bir finansal işlem hacmine ulaştı. Bugün saniyede 4 finansal işlem gerçekleştiriyor. Dünya’nın en yenilikçi finansal teknoloji kuruluşlarının yer aldığı “Fintech 100” listesine Türkiye’den giren tek kuruluş olan Papara, kullanıcılarına para transferi ve ödeme hizmetleri de sunuyor.

PEOPLİSE VE LOGO BİRLİKTE DAHA DİJİTAL
Kurumların işe alım süreçlerini tamamen dijital hale getiren, yenilikçi bulut insan kaynakları teknoloji girişimi Peoplise artık Logo Yazılım bünyesinde. Peoplise platformunun Logo’nun güçlü altyapısı ve müşteri ağı sayesinde hem Globalde hem de Türkiye’de çok hızlı büyüyeceği öngörüldü. Finansal yatırımcılar Revo Capital ve 500Startups ile birlikte, kurucu ortaklardan Güçlü Özenci ve Mehmet Ali Özenci, bu stratejik yatırımla hisselerinin tamamını Logo’ya devrettiler. Yönetici Ortak Çağatay Güney ve ekibe 2018’de katılan ortak ve CTO Doruk Molo ise yeni büyüme döneminde yönetici ve ortak olarak görevlerine devam edecekler. 2020’ye hızlı başlayan ve mevcut konjonktürde bile oldukça önemli ve başarılı kazanımlar yapabilen Peoplise, yıl sonlanmadan yeni çözümlerini ve başarılarını duyurmayı hedefliyor.

ULAŞIM ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR
Araç kiralama ve ikinci el araç sektörlerinin öncü şirketlerinden olan Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız, Covid-19 salgınının araç kiralama sektörünü de etkilediğini söylüyor. Ayyıldız: “Uçuş seferlerinin yapılamaması nedeniyle havalimanı şubelerindeki işlemlerde yüzde 68 düşüş yaşandı. Şehir içi şubelerde salgının ilk günlerinde bir yoğunluk gördük. Toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler 15 gün, 1 ay süreyle araç kiraladılar. Salgının ilk haftasında şehir içi şubelerin işlem hacminde yüzde 10 artış bile yaşandı, ancak bugün itibarı ile şehir içi şubelerinde de yüzde 50’lik bir daralma görüyoruz” diyor. Yüzde 85 pazar payıyla lider konumda bulunan MOOV by Garenta, en çok toplu taşıma ve taksi kullanmak istemeyenler tarafından tercih edildi.

ÇİFTÇİYE ANLAMLI DESTEK
Türkiye’nin iki güçlü markası Tat ve TürkTraktör, çiftçilerin sağlığını ve üretimin sürekliliğini sağlamak adına “Hijyen Projesi”nde bir araya geldi. Proje kapsamında Bursa ve İzmir’de bulunan 500’e yakın sözleşmeli çiftçiye tarımsal faaliyetlerde yardımcı olan mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı 10 ayrı lokasyona duş ve tuvalet konumlandıran Tat ve TürkTraktör, ayrıca eldiven, maske, sabun, şampuan gibi hijyen için gerekli temel ürünlerin yer aldığı bir hijyen paketi desteği de sağladı.

ÇALIŞMA ALANLARI RESETLENİYOR
HAN Spaces, içerisinde bulunduğumuz salgın süreci sonrası ofis ve çalışma alanlarının tartışılacağı RE-SET Workspace adlı bir ortak düşünce ve proje platformu kurdu. RE-SET Workspace, Nurus’un ana sponsorluğunda; Peryön, İDEALİST İç Mimarlık Derneği, WWF- Türkiye, Özyeğin Üniversitesi, Girişimcilik Vakfı, Özay Hukuk gibi paydaşlar, akademisyenler, sektörün önde gelen şirketlerinin insan kaynakları yöneticileri, teknoloji şirketleri, proje yöneticileri, gayrimenkul uzmanları ve servis sağlayıcılarıyla birlikte geleceği kurgulayacak. Tüm katılımcılar, pandemi sonrası yeni dünyanın yeni insanı için iş hayatının nasıl değişeceğini ve bu değişimin mekansal etkilerinin ne olacağını değerlendirecek.

ÇOK KATMANLI İŞBİRLİĞİ
Petrol Ofisi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi İTÜ ARI Teknokent bünyesinde Covid-19’a yönelik yürütülen üç farklı çalışmanın tamamını destekleyerek, çok katmanlı bir işbirliğine imza attı. İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, ilgili resmi kuruluşların da koordinasyonu ile Covid-19 mücadelesi kapsamında yürütülen bu süreçte, ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilen; siperlik, entübasyon kutusu, dalgıç maskesinden sağlık personeli için PPG maske, koruyucu tulum ve UVC ışık ile oda ve hava sterilizasyon üniteleri gibi ürünlerin geliştirilip, üretilerek dağıtımları sağlanıyor.

İŞ BANKASI’NDAN DEV KATKI
Türkiye İş Bankası, Mart 2020 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2019 yıl sonuna göre yüzde 9,4 oranında artırarak 512 milyar TL’ye yükseltti ve “Türkiye’nin en büyük özel bankası” olma vasfını korudu. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 2020 yılının ilk üç aylık finansal sonuçlarına ilişkin açıklamasında “‘Önce insan’ anlayışıyla, müşterilerimiz ve çalışanlarımız için toplum sağlığını ön plana alan önlemleri gecikmeksizin devreye aldık. Bugüne kadar 400 binin üzerinde bireysel ve yaklaşık 50 bin ticari müşterimizin toplam 30 milyar TL’nin üzerinde kredisinin bu dönemde vadesi gelen ödemelerini öteledik. Bunların yanında, salgın ile mücadeleye destek vermek amacıyla Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki hastanelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmak üzere Türkiye İş Bankası Grubu olarak 10 milyon TL’lik kaynak sağladık” dedi.

STARTUP’LARA DESTEK
Yıldız Holding’in startup’ları desteklemek amacıyla başlattığı hızlandırma programı, üç farklı startup’a yatırım yapacak. Yıldız Holding’in global iş ortağı Sente Foundry ile yürüttüğü programa seçilen girişimciler, pazarlama ve perakende teknolojileri, tedarik zinciri teknolojileri ve tüketici deneyimi konusunda çözümler üretiyor. Program kapsamında 500 başvuru arasından detaylı bir çalışmayla ön eleme sürecini tamamladıklarını anlatan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Ülker, “Dünyanın dört bir yanından yeni girişimcileri büyük şirketlerle buluşturan iş ortağımız Sente Foundry ile şubat ayında başlayan altı haftalık verimli bir çalışma gerçekleştirdik. Yıldız Holding Hızlandırma Programı’na seçilen start-up’lar, VibeVision, TradeMonday ve DeepNeep şirketleri oldu.

AVON’DAN YARDIM KAMPANYASI
COVID-19 kaynaklı sosyal izolasyon, tüm dünyada aile içi şiddet vakalarının artmasına neden oldu. Türkiye’de de Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilen aile içi şiddet vakalarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38.2 arttığı belirtildi. Kadınlar için Avon Vakfı, dünya çapında hizmet veren 50 yardım kurum ve kuruluşuna toplam 1 milyon dolar tutarında yardımda bulunacağını duyurdu. Avon’un #EvdesinAmaYalnızDeğilsin kampanyası kapsamında başlatılan acil yardım programı, koronavirüs karantinaları sebebiyle artan aile içi şiddet vakalarından etkilenen kadın ve çocuklara destek olmak amacıyla kullanılacak. Fon, aile içi şiddete maruz kalan 250 bin’den fazla kadın ve çocuğa çok önemli destek sağlayacak. Bağışlar aralarında Brezilya, Meksika, Hindistan, Filipinler, Almanya, Türkiye ve İngiltere’nin de olduğu 37 ülke arasında paylaşılacak.

İKİ YENİ YATIRIM
Koç Holding’in Japon Mitsui Grubu ve l Üniversitesi ortaklığında faaliyet gösteren yüksek teknoloji yatırım şirketi İnventram, portföyüne iki yeni şirket daha ekledi. İnventram, Koç Holding ile birlikte perakende sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalara resimlerden otomatik ürün tanıma teknolojisi ile hizmeti veren Vispera ve mikro-fiber polimer bazlı kuru yapışkan teknolojisinin ilk ticari üreticisi olan nanoGriptech şirketlerine yatırım yaptı.

SABANCI HOLDİNG’E YENİ SANAYİ GRUP BAŞKANI
Sabancı Holding’de Cenk Alper’in CEO olarak göreve başlaması sonrası boşalan Sanayi Grup Başkanlığı’na Brisa CEO’su Cevdet Alemdar atandı. Alemdar, 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla görevine başladı. Cevdet Alemdar’ın 27 yıldır Sabancı Holding bünyesinde çeşitli görevlerde bulunduğunu belirten Sabancı CEO’su Cenk Alper, “Sayın Cevdet Alemdar, Sabancı Holding kültürüne sahip. Onun sahip olduğu yerel ve uluslararası deneyimin ve vizyonun Sabancı Topluluğu’nun en güçlü geni olan sanayicilikte gelecek vizyonumuza çok güçlü bir katkı yapacağına inanıyorum” dedi.

TATİLİN BOHEM HALİ
Bodrum Gündoğan’da yer alan Cape Bodrum Luxury Hotel, modern, sade ve deneyim odaklı lüks konsepti ile öne çıkıyor. Otelin hemen önünde, Gündoğan koyununun eşsiz denizinin yanı başında yer alan Escape Beach&Lounge, kalabalıktan uzak, huzur veren, konforlu ve şık atmosferinde, rafine lezzetler, miksolojistlerin elinden çıkmış enfes kokteyller ve müzik eşliğinde benzersiz tatil hissini yaşatıyor. Sanatla iç içe olma özelliğiyle sanatseverlerin de ilgisini çeken Cape Bodrum Luxury Hotel’de dönemsel olarak farklı sanatçıların eserlerine yer verecek olan bir sanat galerisi bulunuyor.

ZİRVE KOLTUĞU
Bu ay beşinci yaşını kutlayan araç kiralama platformu Yolcu360, global bir başarıya imza attı. Misafir mutluluğunu odağına yerleştiren kurum, dünyanın güvenilir web istatistik ve analiz platformu Similarweb’te zirveye yerleşti. Similarweb.com’un 1 Mart 2020 verilerine göre Yolcu360, araç kiralama kategorisinde dünya çapında 43’üncü, Türkiye’de ise birinci sıraya yükseldi. Pandemi nedeniyle tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiği şu günlerde, sağlık çalışanlarını desteklemeyi de ihmal etmedi. Marka, iş ortakları aracılığıyla düzenlediği yeni uygulama ile tüm sağlık personeline yüzde 55 indirimle hizmet sunuyor.

47,2 MİLYAR TL’YE ULAŞTI
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. 2020 yılının ilk üç ayına ilişkin faaliyet sonuçlarını açıkladı. TSKB’nin konsolide olmayan finansal tablolarına göre, toplam aktif büyüklüğü 47,2 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın nakdi kredileri ise aynı dönemde yüzde 8,9 büyüme kaydederek 34,2 milyar TL oldu. TSKB’nin özkaynakları 5,5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, üç aylık net dönem karı 160,2 milyon TL oldu. Banka ilk çeyreği yüzde 17,5 seviyelerinde sermaye yeterlilik oranı ile tamamladı. TSKB Genel Müdür Vekili Ece Börü, yaptığı değerlendirmede, “Alınan ekonomik ve sosyal tedbirlerin hassasiyetle uygulanması sayesinde, koronavirüs salgınının en kısa sürede ve en az hasarla ortadan kalkacağına inanıyoruz” dedi.

KLİPSCH ÜRÜNLERİ TÜRKİYE’DE!
Dünyaca ünlü markaların Türkiye distribütörlüğünü yürüten Bircom, şimdi de hoparlör sistemlerinin öncüsü Paul Wilbur Klipsch imzası taşıyan Klipsch markasını Türkiye’ye taşıyor. Dünya çapında en iyi ses sistemleri arasında yer alan marka, ses cihazları, kablosuz sistem, ev sinema sistemi ve taşınabilir ürünler dahil olmak üzere hemen hemen her tüketici ve profesyonel uygulama için hoparlör ve kulaklık tasarlıyor.

HARÇLIKLAR ONLINE HARCANDI
Türkiye genelinde yaklaşık 40 bin aileye ulaşan harçlık yönetim uygulaması manibux, koronavirüs salgını nedeniyle değişen tüketim alışkanlıkları paralelinde artan online alışveriş verilerini paylaştı. Okulların kapandığı 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla evlerinden çıkmayan manibuxlu çocuk ve gençler, online alışverişe yöneldi. Salgın öncesinde manibux kullanıcıların yüzde 32’si harçlıklarını online’da harcarken özellikle mart ayının son haftasında internette harçlık kullanımı artış göstererek yüzde 82’ye ulaştı ve internetten alışverişin en çok yapıldığı il İstanbul oldu. İnternet alışveriş rapor listesinin ilk sıralarında oyun, eğlence, yemek ve giyim kategorileri yer aldı.

KOÇ HOLDİNG’DEN 3.5 MİLYAR TL KAR
Koç Holding, 2020 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 39,4 milyar TL gelir elde ederken, 3,5 milyar TL ana ortaklık payı net dönem kârı açıkladı. Net dönem kârının 3,4 milyar TL’lik kısmı bir defaya mahsus işlemlerden elde edildi. 2020 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Kamu sağlığını, toplumsal hayatı, iş yapış biçimlerini ve küresel ekonomiyi derinden etkileyen bu salgının etkilerini kısa ve uzun vadeli planlarımızda çok yönlü olarak ele alıyoruz. Salgın sürecinin en başından itibaren çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin sağlığı en önemli önceliğimiz oldu. Şirketlerimiz kesintisiz olarak hizmet vermeyi sürdürürken, ülkemizin koronavirüsle mücadelesine destek olmak amacıyla hiç zaman kaybetmeden güçlerimizi birleştirdik. Tüm imkanlarımızı kullanarak fabrikalarımızda solunum cihazı ve sağlık ekipmanları üretimi gerçekleştirdik” dedi.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hatice Uğur: Düşündüren 3 kitap

Münteha Adalı: “Yerel ve lider şirket olacağız”