in ,

Başarı Hikayeleri

Kişisel yayın platformu Wattpad, kullanıcının yönettiği bir eğlence imparatorluğu haline nasıl geldi?

YAZI: LARA SOROKANICH

Wattpad’in dünyasında hiçbir yayın türü fazla niş değil. Aylık 90 milyondan fazla okuyucuya sahip, kullanıcı tarafından oluşturulan bu yayın platformunda, artık bir film ve TV kolu ile baskı bölümü de bulunuyor. Şirket bunları, çok sayıda alışılmamış hikayeyi gişelere taşımak ve yayınlarını, en çok satanlardan yapmak için kullanıyor. Platform 2021’de, Güney Koreli teknoloji devi Naver tarafından 600 milyon dolara satın alındı. Bu fiyattan anlıyoruz ki Wattpad, okuyucularının hikayenin en çok hangi kısmını sevdiğine kadar içeriklerini analiz edebilme ve neyin yankı uyandıracağını tahmin edebilme yeteneğine sahip. Wattpad Studios Genel Müdürü Aron Levitz, “Hedef kitle verilerimiz sayesinde bunu keşfedebiliyoruz” diyor. Bu sayfada, şu anda geliştirilen 90 projeden birkaç örnek yer alıyor.

  • Wattpad Books’un ilk basılı kitaplarından biri olan,2019 tarihli bu genç yetişkin LGBT fantastik romanı, Wattpad’in kendi Geliştirme Fonu tarafından bir TV dizisine uyarlanıyor.
  • Wattpad romanından uyarlanan Endonezya TV dizisi Turn On, bu yılın başlarında popülerlik kazandı ve Asyalı yayın platformu Vidio’da, 10 milyondan fazla görüntüleme elde etti.
  • En çok satan After serisi, çevrimiçi hayatına, Harry Styles’ın hayranları tarafından yaratılan bir hayran kurgusu olarak başladı. 2019’da vizyona giren ilk After filmi 70 milyon dolar gelir elde etti. Üçüncü film, bu yılın ilerleyen zamanlarında yayınlanacak.

Veri görselleştirme: Chelsea Schiff

Fotoğraf: Pixabay

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meraklı,-sorgulayan-yeni-lider!

Meraklı, sorgulayan yeni lider!

dunyayi-degistiren-bir-yil

Dünyayı değiştiren bir yıl