in , ,

Roz Brewer: “Bir barista kahve yapıyorsa ben de o an bir şeyler yapmalıyım gibi hissediyorum.”

Starbucks COO’u ve Grup Başkanı, perakende gibi “uyumayan” bir sektörde verimli kalmanın yollarını paylaşıyor.

Roz Brewer

Kişisel ve profesyonel hayatımın bileşimine baktığımda, sık sık herkesi kendi şeridine çekmeye çalışan bir trafik polisi gibi hissediyorum… Starbucks’ın COO’su olarak, işimin önemli kısmı, çalışma haftası için operasyonel plan oluşturmak ve şirketin en büyük bölümü için strateji ve vizyon belirlemekle ilgili. Asistanımla birlikte bir takvim kodlama sistemimiz var. Örneğin; doğrudan bana bağlı olan kişilerle toplantılar turuncu, diğer kıdemli yöneticilerle toplantılar yeşil, kişisel zaman mor, ofis saatleri gri renkle kodlanır. Her Cuma, Pazartesi günkü geçici programımı gözden geçiriyorum (genellikle hafta sonları değiştiği için kesin olmuyor) ve yaklaşan önemli toplantılar, ekip yıl dönümleri, doğum günleri gibi tarihleri not alıyorum.

Gün boyunca çok sayıda e-posta geliyor ve hemen ilgilenmem gerekenlerin tümüne yanıt veriyorum. Cuma günleri “hızlı iletişim” için zaman ayırmayı seviyorum. E-postayla, telefonla, Microsoft Teams’ten görüntülü görüşmeyle, hatta mesajla ekiptekilere soru soruyorum veya bir konuyu tartışıyorum. Bu, ekibimin üyeleriyle bire bir bağlantı kurmanın güzel bir yolu.

İyi uyuduğumda çok daha üretken oluyorum. COVID öncesinde gecede ancak dört saat uyuyordum. [Bu dönemden] çıkarabileceğim pozitif bir şey varsa, o da zamanımı daha fazla kontrol edebilmem. [Şimdi], gecede altı ila yedi saat uyuyabiliyorum.

Haftanın beş günü, günde 10-12 saat sıkı çalışıyorum. Hafta sonları da çalışıyorum. Perakende sektöründeyim. Perakende 7/24’lük bir sektör. Her zaman, bir barista kahve yapıyorsa ben de bir şeyler yapmalıyım gibi hissediyorum. —Zlati Meyer

VERİMLİLİK İÇİN EN İYİ 15 UYGULAMA

PDF NAVİGASYONU
Artık dijital belgelerinizin sayfaları arasında geçiş yapmanıza gerek yok. LiquidText ile görüntüleri veya metin parçacıklarını vurgulayabilir, bunları ileride kullanmak üzere bir panoya bırakabilir ve tek bir dokunuşla parçanın kaynağına geri dönebilirsiniz. Bakmak istediğiniz herhangi iki sayfa arasındaki boşluğu parmaklarınızla sıkıştırarak daraltabilirsiniz. [iPadOS, Mac, Windows]

EN VERİMLİ İNSANLARIN SIRLARI

Uyandığı saat
06:00 veya 6:30.

Sabah yaptığı ilk iş
“10-15 dakika meditasyon.”

Haber takip stratejisi
“CNBC fanatiğiyim. Bütün gün izlemeye çalışıyorum. Ofiste de takip ediyorum. [Ve] Instagram bağımlısıyım. Paylaşım yapmıyorum ama takip ediyorum. Sadece dikkate değer şeyleri takip etmiyorum. Bütün ıvır zıvırı beğeniyorum.”

Görüntülü görüşmeleri nasıl daha etkin (ve eğlenceli) hale getiriyor?
“Son zamanlarda birlikte yemek yiyoruz. Ekibe bir yemek gönderiyoruz ve hepimiz gelen çağrıya atlıyoruz.”

15 dakikalık boş zamanında ne yapıyor?
“Müzik dinliyorum. Gerçekten yüksek sesle; [bu nedenle] ofisimin garajın üzerinde olması iyi. Hızlı bir antrenman yapabilirsem, yapıyorum. 15 dakikalık boş zamanımda yaptığım başka bir şey, yalnız yaşayan iş arkadaşlarımla bağlantı kurmaya çalışmak.”

Suçlu hissetmeden vazgeçebildiği şey
“Ev işi. Ortalıkta duran ayakkabıların üzerinden atlarken kendimi suçlu hissetmiyorum. Bu benim için çok önemli değil.”

En iyi alışkanlığı
“Dürüst olmam gerekirse, ayakkabı alışverişi.”

En kötü alışkanlığı
“Demem gerektiği gün ‘yeter’ dememek.”

Gece yaptığı son şey
“Çocuklarıma iyi geceler demek. Bunu son zamanlarda yapabiliyor olmak özel bir durum.”

Uyku saati
23:00-23:30.

İLLÜSTRASYONLAR TIM MCDONAGH

İLGİLİ İÇERİKLER

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jacqueline Guichelaar

Jacqueline Guichelaar: “Ekipteki her birey, hangi saat diliminde bulunduğuna bakılmaksızın önemli.”

Bubba-Wallace

Bubba Wallace: “Ne kadar stresliysem, yarış pistinde o kadar iyiyiz.”