in , ,

Su altinda müze kuran sanatçı

Jason de Caires Taylor
Sualtı Sanat Müzesi’nin kurucusu ve heykeltıraş

Bir sualtı heykeltıraşı olarak Taylor, okyanusu kendi galerisi haline getirdi: Endonezya’dan Meksika’ya, dünyanın dört bir yanındaki deniz “müzelerine” binden fazla çimento heykel yerleştirdi. Taylor, Nisan ayında, Avustralya’nın Büyük Set Resifi’ndeki Sualtı Sanatı Müzesi’nin (MOUA) bir parçası olarak, kariyerinin en iddialı ve teknik olarak en zorlayıcı enstalasyonlarından ikisini hazırladı. Sanatçının müzede dört sanat eseri sergilenecek. Taylor “Doğal dünyalarımıza bakış şeklimizi değiştirme” misyonunda olduğunu söylüyor. Taylor’ın eserleri, ısınan okyanus sıcaklıklarının deniz yaşamını nasıl tahrip ettiğini anlatan ögeler içeriyor. Örneğin, Queensland’in kuzeyindeki bir rıhtımda, paslanmaz çelik ve akrilikten yapılma bir genç kız figüründeki “Ocean Siren” adındaki heykeli suyun üzerinde yükseliyor. Bu heykelin güneş enerjisiyle çalışan ışıklarının rengi, hemen yanı başındaki resifin değişen su sıcaklığına göre eş zamanlı değişiyor. Sıcaklık, mercanların beyazlamasına neden olabilecek seviyelere ulaştığında heykel koyu kırmızıya dönüyor ve karadaki insanlara, görüş alanlarının dışında olup bitenlere karşı görsel bir ipucu sunuyor. Taylor’ın MOUA’daki diğer enstalasyonu “Coral Greenhouse”a daha yakından bakalım.

SU ALTI SERASI
MOUA’daki en büyük enstalasyon olan A-yapı Coral Greenhouse, John Brewer Resifi’nde deniz tabanında yer alıyor. Şnorkelli yüzücüler ve tüplü dalgıçlar eseri yakından görmek için 137 tonluk yapının içinden yüzerek geçiyor.

BİLİM DERSİ
Taylor, çözünmüş oksijen, sıcaklık ve tuzluluk gibi resif sağlığının göstergelerini kaydetmek için monitörler kurmayı planlıyor. “Turistler alana tüplü dalış yaptıklarında, bu bir su sporları aktivitesinden deniz bilimi deneyimine ve kültürel tecrübeye dönüşecek” diyor.

SUDAKİ HAYAT
Bu serada tipik bitkiler yerine mercan yetişiyor. Taylor, yapının içine 22 bahçıvan heykeli yerleştirdi. Seradaki tüm saksılar ve raflar ile birlikte bunlar, mercanların büyümesine elverişli ve pH açısından nötr deniz çimentosundan yapılıyor.

İLLÜSTRASYON: MATT CHINWORTH

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CEPTETEB’e Global Ödül

ebru-ozdemir

Limak’ın yeni önceliği