in , ,

Benim İşletim Sistemim: Swire Coca-Cola, Esas Holding YKÜ Ahmet Bozer

Ahmet Bozer, kariyerinin önemli bölümünü Coca-Cola’da geçirdi, kritik görevler üstlendi. 2019 yılında profesyonel hayatını tamamladı, önde gelen şirketlerde yönetim kurulu üyelikleri rolleri üstlendi. Günlük işten çekilmesine rağmen yoğun bir temposu var. Bozer, bu tempo içinde “işletim sistemini” nasıl yönettiğini anlatıyor.

Ahmet-Bozer-Benim-isletim-sistemim

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız nedir?
Galiba bazı alışkanlıklarımız hem “en iyi” hem de “en kötü” yönlerimiz olabiliyor. Benim için titizlik ya da mükemmeliyetçilik böyle bir şey. Bu iki alışkanlık bir yere kadar çok iyi ama sonrası zararlı olabiliyor.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
Hayatımızdaki hem en büyük israf hem de en önemli fırsatın kendi potansiyelimiz olduğuna inanırım. Ne kadar çoğunu keşfedebilirsek o kadar doygun bir hayat yaşarız.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Şükür ki basit şeyler yaratıcılığı açmaya yetiyor. Çoğu zaman bir yürüyüş, güzel bir müzik, güzel bir sohbet yeterli. Tabii ki seyahat etmenin rolü de yadsınamaz.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
“Hayran olmak”, çok iddialı bir kelime. Hepimiz insanız ve eksiklerimiz var, hep de olacak. Ama her zaman göstermesek de hepimizin ilham veren özellikleri vardır. Bunları görmeye çalışmak, bence bir iş insanına hayran olmaktan daha iyidir.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?
“Fazla iyimserlik” diyebilirim ama bunu çok da değiştirmeye pek niyetim de yok.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?
Eğer iş dünyası ile ilgili diyorsak, Peter Drucker’ın “The Effective Executive“ adlı kitabını öneririm. Bu kitap, kendi gelişimimde önemli bir rol oynamıştı.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
En önemli dönüm noktasını ABD’den Türkiye’ye gelme kararım oluşturdu, diyebilirim. Türkiye’nin artan önemi ve bölgedeki jeopolitik değişimler, 1990’lı yıllardan itibaren Türk iş dünyası için önemli fırsatlar doğurdu. Bu dönemde Türkiye’de olmak benim için de önemli gelişim imkanları yarattı.

İş hayatındaki giyim tarzınız nedir, nasıl tanımlarsınız?
Giysileriniz içinde kendinizi nasıl hissettiğiniz önemli. Benim için sadelik, tasarım, kesim, renk uyumu ve rahatlık önemli oldu.

Favori sosyal medya hesaplarınızı paylaşır mısınız?
Sosyal medyayı daha çok, merak ettiğim konuları sorgulayarak takip ediyorum. Karşıma çıkanları değerlendirip ona göre bilgileniyorum.

Önemli birinden aldığınız, fakat göz ardı ettiğiniz bir öğüt oldu mu?
Eminim olmuştur. Ama insan kendi başına bir şey gelmeden bir türlü öğrenemiyor.

Favori sporunuz nedir?
Gençliğimde basketbol oynadım. Geçen aya kadar basketboldu, ama kadın milli voleybolcularımız sayesinde şimdi voleybol oldu. Onları çok seviyorum. Mücadeleleri hepimize voleybol başarısının ötesinde şeyler verdi. Azim, disiplin, mücadele, ekip olmak… Ata’mızın manevi kızı, dünyanın ilk kadın savaş pilotunu yetiştirmiş bir ülkeyiz. Kadınlarımız bize hep ilham verdi. Milli voleybolcularımız da bu dönemin bu anlamda en güzel sembolü oldular.

Çalışanlara ya da iş ortaklarına teşekkür mesajını nasıl gönderirsiniz?
Samimi ve içten olabildikçe iletişim de etkili oluyor.

“‘GURUR’ KELİMESİNİ PEK SEVMİYORUM”

Sufi kültürün yeşerdiği bu topraklara “gurur” kelimesi yakışmıyor. Gurur, insanın kendisine biçtiği bir paye. Oysa “şeref” başkalarının size verdiği bir paye. Gurur duymak yerine başkaları tarafından şereflendirilmek için ne yapmalıyız konusuna kafa yorsak daha iyi.

FAVORİLERİM
DİZİ
Amazon Prime’da yayınlanan
The Humans

ŞARKI
Santana’nın
Una Noche en Napoles

OFİSTEKİ OBJEM
Atatürk fotoğrafı, Mevlana felsefesini ifade eden resim, ailem ve çalışma arkadaşlarımla fotoğraflarım.

ÇANTAMDA
Mümkün olduğunca küçük bir çanta ve içinde iPad

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Startup dünyasının 3 büyük ödülü açıklandı!

benim-girisim-yolculugum-selinay-filiz

“Şarj istasyonlarının süper app’ini yarattık”