in , ,

Benim İşletim Sistemim: Philips Ev Aletleri Global Pazarlar Başkanı Özlem Fidancı

Philips Ev Aletleri Global Pazarlar Başkanı Özlem Fidancı, yoğun bir tempo ile çalışıyor. Fidancı, dengeyi nasıl kurduğunu, iş ve özel hayatındaki prensiplerini Fast Company ile paylaştı.

Benim-isletim-sistemim-ozlem-fidanci

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız neler?
En iyi alışkanlığım çözüm odaklı olmam herhalde. Önüme çıkan fırsatları faydaya çevirmek konusunda veya zorlukların üstesinden gelmekle ilgili, ekibimle birlikte her zaman birkaç farklı senaryo üstünde çalışırım. Birlikte geliştirdiğimiz fikirler ve paylaştığımız içgörülerle hem güzel sonuçlar elde ederiz hem de birbirimize ilham oluruz. Her zaman aksiyon almak ihtiyacı, kötü olmasa da bazen yanlış bulduğum bir alışkanlığım. Çünkü bazı durumlarda durmak ve beklemek daha iyi bir çözüm olabiliyor.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
Hayat felsefemi; konfor alanının dışına çıkmak, deneyimlerle gelişmek, yeni şeyler öğrenmek ve her gün bir önceki güne göre daha iyi olacak şekilde çalışmak ve yaşamak olarak tanımlayabilirim. Hayatta mükemmel diye bir şey olmadığını düşünüyorum ancak her yeni günü bir öncekine göre daha iyi bir hale getirme imkânına sahibiz.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Yaratıcılık konusunda tıkandığımda mutlaka güvendiğim kişilere, ekibime, iş arkadaşlarıma dönerim ve başkaları ne yapmış araştırırım.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
İnsan kariyeri boyunca birçok kişiden etkileniyor. Tek bir kişi yok ancak birlikte çalıştığım birçok lider farklı yönleriyle bana örnek ve ilham kaynağı olmuştur.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
Yurt dışına çıkmaya kara vermem ve yeni tecrübeler elde etmek üzere; bildik ortamın dışında yaşamak, özel yaşam bakımından da ben ve ailem için önemli bir karardı. Zorlu yollardan geçtik, Şimdi geriye dönüp baktığımda hem kariyerimdeki ilerleme hem de bir insan olarak kat ettiğim yollar, aldığım dersler ve gösterdiğim gelişimi büyük ölçüde bu karara borçlu olduğumu görüyorum. En son aldığım rolde Philips Ev Aletleri Global Pazarlar Başkanı olarak beni en çok mutlu eden, çok farklı kültür ve coğrafyalardan ekiplerle birlikte çalışmak ve bir amaca doğru beraberce yürüyebilmek.

Expat olarak yurt dışında çalışmanın 2-3 yararını paylaşır mısınız?
Kendimizi en çok evimizde konfor alanında hissederiz. Kariyerimin Türkiye’deki fazını da konfor alanında hissettiğim ve kariyerime emin adımlarla devam ettiğim bir dönem olarak tanımlayabilirim. Expat olmayı ise konfor alanımı terk ettiğim, iş hedeflerinde yeni süreçleri deneyimlediğim, hedeflerime ulaşmak için farklı araçları keşfettiğim ve en önemlisi birbirinden farklı kültürdeki insanlara liderlik ettiğim macera dolu bir yolculuk olarak tanımlayabilirim.

Yurt dışında çalışmak; bu coğrafyaları keşfetme fırsatını beraberinde getiriyor. Oldukça heyecan verici bir yolculukta başarılı olabilmek için belirsizliklerle baş edebilmek, ve yönetmek kritik rol oynuyor. Her gün değişimi yönetmek ise belli bir süre sonra değişime yön vermenize neden oluyor. Değişim ve değişimi tetikleyen kararları çok boyutlu düşünerek; değişime liderlik ediyorsunuz. Tüm bunların en önemli kazanımı ise farklı açılardan birçok deneyimi çok daha kısa bir sürede kazanabilmeniz.

Bir lider olarak Covid döneminden aldığınız en önemli ders ne oldu?
Bu süre zarfında tüketicileriyle, müşterileriyle, çalışanlarıyla yakın iletişimde olan ve onlara hızlı çözümler sunan şirketlerin çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca bu dönemde insanların yaratıcılıklarına odaklandığı, kendi küçük dünyalarını büyüttüğü ve her türlü zor koşulda yaşayabildiklerini ve hatta hayattan zevk almayı sürdürebildiklerini gördük. Tabii ki bizim gibi insanların hayatını kolaylaştırmak ve her zaman iyileşmesini sağlamayı amaçlayan bir kurum olarak onlardan çok ilham aldık ve bu doğrultuda yeni projeler geliştirdik. Örneğin zaten çok başarılı bir ürün grubumuz olan Airfryer’ı bağlantılı teknolojilerle destekleyerek, dünyanın her yerinden, farklı mutfakları ve tarifleri deneyerek, restoran keyfini evlere getirdik.

YURT DIŞINDA ÇALIŞMAK İSTEYENLERE ÖNERiLERİM

  • Hayatınızın 180 derece değişmesine, bakış açınızın genişlemesine ve farklı liderlik becerileri kazanmanıza imkân sağlıyor.
  • Farklı ülkelerde çalışma şansını yakalayanların konfor alanından çıkması ve cesur hareket edebilmeleri mümkün oluyor.
  • Böyle önemli bir kararı kişilerin aileleri ile birlikte alması gerekir.
  • Pozisyon veya maaştan öte yurt dışında kazanılacak olan deneyimler bir bütün olarak değerlendirilmeli.

VAZGEÇMEDİĞİM 3 İŞ İLKEM

  1. Güçlü ekip
  2. Sürekli gelişim, ilerleme
  3. Şeffaflık, doğruluk

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benim-isletim-sistemim-Esin-Gural-Argat

Benim İsletim Sistemim: Gürok YKB Vekili Esin Güral Argat

kariyer-meselesini-eski-usulden-ele-alın

Kariyer meselesini eski usulde ele alın