in , ,

Benim İsletim Sistemim: Gürok YKB Vekili Esin Güral Argat

Gürok Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, yoğun temposunu nasıl yönettiğini, iş hayatındaki prensiplerini ve bugüne dek anlatmadığı özelliklerini Fast Company ile paylaştı.

Benim-isletim-sistemim-Esin-Gural-Argat

En iyi ve en kötü alışkanlıklarınız neler?
Hiçbir alışkanlığa “en iyi” veya “en kötü” diye bakmıyorum. Hayatımı kolaylaştıran alışkanlıklarım ve zorlaştıran alışkanlıklarım var. Örneğin işimde çok düzenli ve disiplinli olmam hayatımı oldukça kolaylaştırırken, çözemediğim bir konu olduğunda fazlasıyla detaycı davranmam da vakit ve enerji kaybı yaratması açısından zaman zaman beni zorluyor diyebilirim.

Bir mantranız/felsefeniz var mı?
Tüm hayatımı “Hiçbir zaman vazgeçme ve ilerlemeye devam et” felsefesi ile yaşamaya gayret ediyorum.

Yaratıcılık açısından tıkandığınızda ne yaparsınız?
Sakin olmamı sağlayacak bir ortamda, örneğin bir deniz kenarında ya da yeşillik bir alanda yalnız kalmak yaratıcı tarafıma çok iyi geliyor. Genelde yeni fikirler, projeler bu şekilde ortaya çıkıyor. Kendimle baş başa kalacağım anlar oluşturmayı bu sebeple çok önemsiyorum. Rutinin dışında çıkmak her zaman bir yeniliği de beraberinde getiriyor.

Hayran olduğunuz/etkilendiğiniz bir iş insanı var mı?
Hayatım boyunca beni en çok etkileyen insan sevgili babam Rıza Güral oldu. Vizyonuyla, tecrübesiyle, zekasıyla ve bakış açısıyla, vizyonumun gelişmesine, iş yapış şeklimin oluşmasına çok büyük katkı sağladı. Fakat hiçbir şeyin fanatiği değilim elbette. Her konunun artısına ve eksisine mutlaka bakar, ona göre bir değerlendirme yaparım.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük hata neydi?
Hata yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde insan kendini daha iyi tanıyabiliyor ve geliştirebiliyor. Geçmişte “yeterince ikna olmadığım” konularda da hareket eder, bunun sonucunda da istediğim performansı alamazdım. Fakat artık ikna olmadığım konularda asla bir aksiyon almıyorum.

Herkesin okumasını önerdiğiniz bir kitap var mı?
Carl Sagan’ın Kozmos’u ve Viktor Emil Frankl’nin İnsanın Anlam Arayışı kitapları beni çok etkilemiştir. Halen ara ara elime alır, kısa okumalar yaparım. Bir nevi başucu kitaplarım oldular diyebilirim.

Duymaktan hoşlanmadığınız bir iş deyimi/moda terim var mı?
“Biz bunu yapmıştık”, “Denedik”, “Ama aslında…” diye başlayan cümlelerden hoşlanmıyorum.

Kariyerinizdeki en önemli dönüm noktası nedir?
Benden beklenenlerin ötesinde bir enerji ve azimle harekete geçtiğim ve kendi işimi kurarken yani yolda öğrendiklerim, kariyer yolcuğumdaki en önemli dönüm noktasıydı diyebilirim.

Takvime, ajandaya uygun bir çalışma mı uygularsınız?
Kurum kültürünün bir gereği olarak her zaman elimizdeki işin en iyisini yapmaya odaklanıyoruz. Bu noktada zaman planlaması çok mühim. Dolayısıyla kesinlikle takvimlere ve ajandaya bağlı bir anlayışla çalışmalarımı yürütüyorum.

2022 model verimlilik stratejinizi 2 cümle ile nasıl ortaya koyarsınız?
Yetenek yönetimi ve mikro yönetim.

Yurtdışında çalışmak isteyen/gitmek isteyenlere neler önerirsiniz?
Bu noktada aslında var olduğumuz toprakların zenginliklerinin, sunduğu fırsatların kıymetinin yeterince farkında olmadığımızı düşünüyorum. Elbette vizyon gelişimi için yurt dışına çıkmanın önemli olduğunu fakat kendi ekosistemimizde yakalanan başarının daha anlamlı olduğuna inanıyorum. Hiçbir yer vatanımız ve bayrağımız gibi değil.

COVID DÖNEMİNDEN ALDIĞIM DERSLER

Koronavirüs aslında tüm dünyada olduğu gibi bizde de birçok konuda farkındalık yarattı. Hem sektörel hem de bireysel anlamda birçok dersler çıkarttık. İnsana yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu deneyimlememiz kuşkusuz bunlardan en önemlisiydi. Yeni iş yapış modellerine sağladığımız hızlı adaptasyon, çeviklik ve çalışma hayatının bütün hızıyla böylesi bir kriz ortamında dahi devam ediyor olması aslında mental anlamda ne kadar güçlü olduğumuzu da bize ispat etti.

VAZGEÇMEDİĞİM 3 İLKEM

  1. Düzenli ve planlı çalışmak.
  2. Aynı hedefe sahip insanlarla çalışmak.
  3. Meraklı ve açık olmak.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeşil-finansman-nasıl-sağlanır-

Yeşil finansman nasıl sağlanır?

Benim-isletim-sistemim-ozlem-fidanci

Benim İşletim Sistemim: Philips Ev Aletleri Global Pazarlar Başkanı Özlem Fidancı