in , ,

Liderlerin 2020 hız hesapları

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin başkan ve CEO’larının ajandasının ilk sıralarında, kritik bazı konularda “hızlanmak” var. Bazıları “kararları” hızlı almak, bazıları “toplantıları” hızlı bitirmek istiyor. Aralarında teknolojiyi ve değişim yönetimini hızlandırmak isteyenler var. Teslim sürelerini kısaltmayı ve müşteriye daha hızlı dönmeyi planlayanların sayısı da az değil. “Şirket alma” düşüncesinde olanlar ise “daha hızlı” olup, yıl bitmeden tamamlamayı hedefliyor.

İZZET GARİH
ALARKO HOLDİNG YKB
“2020 yılında, normalden fazla uzayan bazı toplantıları daha hızlı bitireceğim, uzun toplantı yapmamaya çalışacağım.”

ALİ ÇALIŞKAN
KORDSA CEO
“2020 yılında da daha hızlı bir şekilde yeni teknolojiler geliştireceğiz. Bugün artık ileri malzeme teknolojileri sunabilen bir şirket konumuna geldik. Önümüzdeki dönem için de hedefimiz hız kesmeden kararlı büyümemizi sürdürmek ve dünyanın önde gelen malzeme şirketlerinden biri olmak.”

SİNAN KILIÇOĞLU
T SYSTEMS TÜRKİYE CEO
“2020’de değişimi ve değişim yönetimini daha hızlı yapacağız. Teknolojinin getirdiği dönüşüm çok hızlandı; bunu hem anlayıp hem de başarılı bir şekilde uyarlayıp dönüşebilmek için değişim ve değişim yönetimini çok hızlı yapmak gerekiyor.”

HAYDAR YENİGÜN
FORD OTOSAN CEO
“Çok fazla belirsizlikler içeren geleceğe hazır olmak için, dijitalleşme, inovasyon ve yalın yönetim konularındaki dönüşüm süreçlerini hızlandıracağız.”

Alize Dinçkök
Alize Dinçkök

ALİZE DİNÇKÖK
AKKÖK HOLDİNG YK ÜYESİ
“Hayat çok hızlı akıp gittiği için uzun vadeli planlamamı daha hızlı yapıp, hayatın her türlü senaryosuna adapte olmasını sağlayacağım. Böylece hem iş hem de özel hayatımın, 2020 yılının ve daha ileriki yılların getireceği dinamiklere ayak uydurmasını organize edebileceğim.”

ALP GÜNVARAN
PROMETEON TÜRKİYE CEO
“Ar-Ge süreçlerimizi, projenin ürüne dönüşümünü hızlandırmak, en önemli önceliklerimiz olacak. Prometeon Tyre Group içinde Türkiye’nin Ar-Ge üssü olması için çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında sektörün lisanslı ilk Ar-Ge merkezi unvanını aldık. Şimdi Ar-Ge süreçlerimizi hızlandırmak, bize Avrupa’nın ana tedarikçisi olarak Türkiye’nin konumunu güçlendirme fırsatı sağlayacak.”

CEMAL KİŞMİR
BNP CARDIF TÜRKİYE CEO
“2020 yılında ‘zamanlamayı’ hızlı analiz, istişare, karar ve aksiyon silsilesi ile gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Yeni fırsatları görüp, zamanın ruhunu kaçırmadan işe çevirebilme, bir başka önceliğim olacak. Ayrıca, müşterilerimize daha hızlı dokunabilmeyi ve nabız tutabilmeyi odağımıza alacağız. Hepsini yaparken de “proaktif” rekabetçi olmak için çaba göstereceğiz.”

HALUK KAYABAŞI
KİBAR HOLDİNG CEO
“Teknolojide devam eden yatırımlara ağırlık vermekle kalmayıp hızlandıracağız. Endüstri 4.0 tarafında örnek olmayı hedefliyoruz. Başta üretim tesislerimiz olmak üzere, kaynak kullanımı ve üretim süreçleri açısından verimlilik optimizasyonunu bütün grup şirketlerine yaymayı amaçlıyoruz. Yeni gelişmelerin entegrasyonunu hızlı bir şekilde sağlamak, özellikle sanayi alanında faaliyet gösteren biz ve bizim gibi gruplar için büyük önem taşıyor.”

VOLKAN SÖZMEN
IBM TÜRKİYE CEO
“2020 yılı hedeflerimizin başında, iş dünyamızın deneyim odaklı, etkin, çevik, verimli ve esnek bir yapıya dönüşümüne eşlik etmeye devam etmek geliyor. Sunduğumuz çözümler, endüstrilerdeki yerel ve küresel deneyimimizle müşterilerimizin yapay zeka ve hibrit bulut yolculuklarını hızlandırmayı hedefliyoruz.”

NEVZAT AYDIN
YEMEKSEPETİ CEO
“Yeterince hızlı karar alsak bile yine hızlı karar alma diyeceğim. Ancak, en önemlisi, kararı uygulama aşamasında hızımızı artırmanın şart olduğudur. Buna odaklanacağız.”

ERHAN BOSTAN
A101 CEO
“Yeni mağazalara hız vereceğiz. Şu anda 9 bin mağazamız var. Bu sayıyı, ağırlıklı İstanbul ve Ankara olmak üzere 9 bin 750’ye ulaştıracağız. Bunun yanı sıra sebze ve meyveyi çok ama çok hızlı büyüteceğiz. Mağaza metrekarelerini de çok hızlı genişleteceğiz.”

DAVUT DOĞAN
DOĞTAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
“2020 yılında lojistiği daha hızlı yapmak istiyoruz. 15 gün süren yatak teslim süresini 3 güne, 2-3 hafta süren mobilya teslim süresini ise 2 hafta ile sınırlandırmaya çalışıyoruz.”

EMRE AYYILDIZ
GARENTA CEO
“Hata yapmaktan korkmadan, daha hızlı ve daha cesur kararlar alacağız. Hatalarımızdan daha hızlı öğreneceğiz. Bulunduğumuz sektör itibarıyla genç nesillerle birlikte hareket ediyoruz. Şirketin kültür değişimini ve dijital çağa adaptasyonunu hızlandıracağız. Bulunduğumuz sektörleri hızlı bir şekilde değiştireceğiz, pazara yayılma hızımızı artıracağız. Veri temelli stratejilerimiz ile müşterilerimizi daha hızlı anlayacağız.”

Faruk Eczacıbaşı
Faruk Eczacıbaşı

FARUK ECZACIBAŞI
ECZACIBAŞI HOLDİNG YK BAŞKAN YARDIMCISI
“Elimden gelse her şeyi daha hızlı yapacağım. Bir gün 24 saat, hiçbir şeye yetmiyor. Ancak, bildiğim bir şey var; o da uyku süremi artırmaya çalışacağımdır.”

KIVANÇ ZAİMLER
SABANCI HOLDİNG ENERJİ GRUBU BAŞKANI
“2020 yılında İleri Veri Analitiği Projelerimizi çok daha hızlı devreye alacak ve yeni ürünlere dönüştürecek bir ekosistem üzerinde hızla çalışacağım. Çevik ekipler ile Sabancı Topluluğu içinde bir ekosistem yaratmaya çalışıyoruz. En geç 100 günde yeni projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.”

AHMET DÖRDÜNCÜ
AK KÖK HOLDİNG CEO
“2020 yılında şirket satın alma işini biraz daha hızlandırmayı planlıyordum. Bu işe daha fazla zaman ayıracağım. Bir de “nakit” konusu var. Bu konuya hep önem verdim ama 2020 yılında “nakit toplama” konusuna ayrı bir önem vereceğim, daha fazla zaman ayıracağım. Vadeler çok uzadı, nakit toplama hayati hale geldi.”

Murat Özyeğin
Murat Özyeğin

MURAT ÖZYEĞİN
FİBA HOLDİNG BAŞKANI
“2020 yılında rekabette bir adım önde olmak adına farklı sektörlerde geliştirdiğimiz ürünlerimizi piyasa ile daha hızlı buluşturacağız.”

TOLGA TATARİ
AKİNON KURUCU, CEO
“Akinon’u daha hızlı büyütmeyi planlıyoruz. 2020 yurt dışı açılımına hız verdiğimiz bir yıl olacak. Bu yıl için yüzde 300’ün üzerinde bir büyüme planladık. Aynı zamanda Türkiye’de online satışların perakende içerisindeki oranının daha hızlı yükselmesi için çalışmalar yapıyor olacağız.”

TURAN ERDOĞAN
VESTEL CEO
“2020 yılında öncelikle ‘lojistik’ süreçlerimizi hızlı yöneteceğiz. Müşterilerimizle daha hızlı iletişim kurup, daha hızlı çözümler üreteceğiz. Yeni ürün ve inovasyonlarımızı daha hızlı devreye alacağız, dijital dönüşüme hız vereceğiz.”

Hande Çilingir
Hande Çilingir

HANDE ÇİLİNGİR
INSIDER CEO
“Tabii ki de paylaşayım; 2020 yılında Insider olarak bu zamana kadar öğrendiklerimizden oluşturduğumuz playbook’larımızı daha hızlı ve etkin şekilde kullanmayı hedefliyoruz.”

CEM TOPÇUOĞLU
TBWA AVRUPA CEO
“Ürün ve hizmetiniz çok iyi olsa bile, ne kadar hızlı olduğunuz çok daha kritik hale geldi. Hızdan kastettiğimiz acelecilik değil. Kıvraklık, esneklik, yenilikçilik, hizmet ve üretim anlayışının hızından söz ediyoruz. Yani insanların tüketim davranışları, yaşam biçimleri ve hayatın akışına uygun ürün/ hizmetleri yapabilme yetkisini kastediyorum. Biz de bu anlayışla hareket eden bir iş sitemini kurmak isteğindeyiz.”

Murat Ülker
Murat Ülker

MURAT ÜLKER
YILDIZ HOLDİNG YKB
“2020 yılında birinci önceliğim borçlarımızı en uygun şartlarda hızlıca ödemek olacak. Zira küresel belirsizlik sürüyor. Diğer hızlıca yapacaklarımıza gelince yine önceliğimiz G0AL21 hedeflerimizde ilerlemektir: Goya, O Hata, Amaç Birliği, Lider Olmak, 21 (en azından) 2’nci veya (tercihen) 1. olmak.”

HAKKI YILDIZ
YILDIZLAR HOLDİNG CEO
“Önceliğimizde global yatırımcı olabilmek için yatırım planladığımız ülke ve yakın coğrafyasına ihracata konsantre olup, marka bilinirliğini sağlamak var. Her yere ihracat yapmak yerine, yatırımcı olacağımız yerlere ihracat yaparak çok daha kısa sürede planlanan üretim hatlarının pazarda yer edinmesini sağlamayı hedefliyoruz.”

DEMİRHAN ŞENER
MULTİNET CEO
“Şirket olarak inovasyonun temel gerekçelerinden birinin denemek ve çıkan sonuçlardan öğrenerek düz bir çizgi olmayan bu yolda yılmadan devam etmek olduğunu biliyoruz. 2020’de içselleştirmiş olduğumuz bu süreci hızlandırmayı hedefliyoruz. Daha hızlı test edip, çıktıları daha hızlı bilgi setimize katıp daha hızlı ilerlemeyi hedefliyoruz.”

SELÇUK TÜMAY
PERNOD RICARD CEO
“Dijitalleşme ve yeni teknolojileri şirketime adapte etme konusunda çok daha hızlı olacağım. Aksi takdirde sektör ve rekabetin gerisinde kalma riski çok yüksek. Ayrıca çok önemli bir rekabet avantajı olan kişisel gelişim ve sürekli öğrenme konularında dünden daha hızlı olmak gerekiyor. Çünkü, bilgi ve gündem çok hızlı değişiyor.”

SELİM ŞİPER
PETROL OFİSİ CEO
“ Karar verme ve anlaşmaya varma sürecini daha hızlı yapmamız lazım… 2020’de bu konuya odaklanacağız. Ayrıca ‘tutmayan dikişleri’ yenilemek için de daha hızlı olmalıyız.”

BÜLENT DENKDEMİR
BMC CEO
“2014-2019 döneminde yıllık ortalama yüzde 50’nin üzerinde ciro büyümesiyle ilerledik. Bunu sağlayan en önemli faktör yönetim hızımızdı. Yönetim hızından anladığımız, ‘dış çevre analizi-karar alma – uygulama-sonucu izleme-tekrar çevre analizi’ döngüsünü maksimum hızda işletebilmektir. 2020’de bu alanda gelişimimiz devam edecek.”

MÜJDAT ALTAY
NETAŞ CEO
“2019 yılında üretmeye başladığımız ZTE’nin FTTx ürünü dışında, ZTE’nin başka ürünlerini de bu yıl Türkiye’de üreteceğiz. Bu sayede 52 yıldan bu yana yerlileştirme ile ülkemize sağladığımız yaklaşık 4 milyar dolarlık tasarruf miktarını artırmayı; teknoloji ithalatının önüne geçerek milli sermayemizin içeride kalmasına katkı sağlayacağız. Ürettiğimiz yerli çözüm ve ürünlerimizi ihraca devam ederek, bölgenin dijital dönüşümündeki etkinliğimizi daha da artıracağız.”

EMRE KURTTEPELİ
MYNET YKB
“Yeni yıl için önceliğimizi globalleşmeye verdik. Ürün ve servislerimizi global pazarlara sunmayı daha hızlı yapıp, ürün ekiplerini uzaktan çalışıp üretebilen hızlı bir yapıya getireceğiz.”

Tuba Yapıncak
Tuba Yapıncak

TUBA YAPINCAK
TCHIBO CEO
“2020 yılında öncelikle daha hızlı mağaza açılışı yapacağız. Ayrıca inovatif ürünler ve konsept tasarlama konusunun yanı sıra hız ve çeşitlilikte de ön planda olacağız.”

TEVFİK ERASLAN
İŞ PORFTÖY CEO
“Teknoloji çağındayız. Teknolojiyi insanın yerine değil, yanına koyuyoruz. Robofon yatırım fonlarımızla fon yönetimi alanında otomasyonu sağlarken, Fonmatik Robo ürünlerimizle bireysel emeklilik müşterilerimizin fon tercihlerinin risk seviyelerine uygun olarak değişen piyasa koşullarında otomatik olarak gerçekleştirilebilmesini sağlıyoruz. Bu alanda dünyanın öncü kurumları arasında yer almaya devam edeceğiz. Teknoloji önceliğimiz, hızlı olacağız. 2020 yılı, Yenilenebilir Enerji Yatırımı yapan fonlarımızın yatırımlarına hız vereceğiz.“

TUĞRUL TEKBULUT
LOGO YAZILIM YKB
“Şirketimizde 10 yılı aşkın bir süredir Çevik Yönetimi her türlü işimize yaydık. Bu yönetimin temel prensibi, devam eden işlerin minimum seviyede tutulmasıdır. Tüm işlerimizi zaman sınırlama yöntemiyle yönetiyoruz. Böylece devam eden işleri sınırlayıp, kısa zamanda işe yarayan sonuçlar üretebiliyoruz. ‘Zamanını yöneten her şeyi yönetir’ diyerek hızlanmaya devam edeceğiz.”

İSMET ÖZTANIK
LUCIS INITIATIVE KURUCUSU
“2020’de öncelikle Avantgarde Collection otel sayımızı Nisan’da 5’e ulaştıracağız ve yeni arayışlara devam edeceğiz. Soluto Facility Services ile uluslararası açılımımızla, bulunduğumuz proje sayısını artıracağız. Assembly Buildings markamızla ise Levent’te başlattığımız iş merkezleri dönüşümlerine yenilerini ekliyor, daha etkin ve hızlı karar alma konusunda iç organizasyonumuzda iyileştirmeler yapıyoruz.”

MERT ÖNCÜ
ODEA BANK CEO
“2020’de büyümeyi sağlamak için, ticari müşterilerimizden katma değerli üretim ve ihracat gerçekleştiren, teknolojiyi daha da geliştiren ve kullanan firmalarımıza, şubelerimiz ve dijital kanallarımız aracılığı ile verdiğimiz desteği hızlandıracağız. Yeni hizmete sunduğumuz FX’O sayesinde yetkili arkadaşlarımız, müşterileri için TLDöviz işlemleri, çapraz döviz işlemlerinin spot, vadeli, opsiyon ve swap ürünleri dahil olmak üzere canlı fiyatlamalarına anlık olarak ulaşabilecek. Bu sayede çok rekabetçi olduğumuz fiyatlamaları, işlem hız ve akışları ile birleştirerek fark yaratmaya devam edeceğiz.”

Süer Sülün
Süer Sülün

SÜER SÜLÜN
MERCEDES – BENZ TÜRKİYE CEO
“Ana şirketimiz Daimler AG’nin başlattığı Project Future adlı küresel değişim programı kapsamında, 2020 yılı itibarıyla Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar ile Kamyon ve Otobüs grupları faaliyetlerine 2 ayrı şirket altında devam edecek. Bize daha fazla iş özgürlüğü sağlayan, başarımıza, pazara ve müşterilerimize odaklanarak daha hızlı hareket etmemize fırsat veren bu dönüşüm, 2020 yılı ve sonrasında hem markamız, hem müşterilerimiz, hem de tedarikçilerimiz için geleceği tasarladığımız bir yolculuğun başlangıcı olacak.”

BARIŞ ÖZİSTEK
NETMARBLE EMEA BAŞKANI
“Değişen koşullara uyum sağlamak adına gerekli organizasyon, odak alanlar ve hatta iş modellerinin değişikliği konusunda çok daha hızlı kararlar almayı ve harekete geçmeyi planlıyorum.”

Arzu Aslan Kesimer
Arzu Aslan Kesimer

ARZU ASLAN KESİMER
TAT GIDA GENEL MÜDÜRÜ
“2020 yılında gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ederek, bunlara hızlı cevap verebilmek çok daha önemli hale gelecek. TAT Gıda olarak biz de önümüzdeki yıl hedeflerimizi gerçekleştirmek ve başarılı iş sonuçları yaratmak için gündemi takip ederek dinamik ekiplerimiz ve hızlı aksiyon planlarımız ile çalışmalara devam edeceğiz.”

HURŞİT ZORLU
ANADOLU GRUBU CEO
“Çok hızlı bir değişim sürecinden geçiyoruz. Bu değişime adapte olmak ve değişimin öncüsü olmak için hızlı kararlar almak, esnek olup hızlı pozisyon almak durumundayız. Bizleri geleceğe taşıyacağına inandığımız alanlarda çalışmalarımızı hızlandırarak kaslarımızı kuvvetlendirmemiz gerekiyor. Sürdürülebilirlik temelli bir vizyonla hareket ediyor, gelecek odaklı projeler geliştiriyor, inovasyon, girişimcilik, dijitalleşme alanlarında yenilikçi çalışmalar yapıyoruz. Gelecek için önemli olduğuna inandığımız üretim, sanayi ve tarım alanlarında yatırımlar yapıyor, her alanda üretmeye önem veriyoruz.”

 

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dijital B2B satın alma platformu Pratis, dijital dönüşümü satın alma dünyasına taşıyor

Bankacılığın yeni yolu