in , ,

Laszlo Bock: Yeni nesil liderlik ve insan

Başarılı bir Google ekibinin beş özelliği

Pod. çalışma grubu. Komite. Bağımsız Kolektif…
Adına ne derseniz deyin, Google’da veya çalıştığınız yerde bunlardan birinin parçasısınız: Bir ekibin. Peki, yöneticileri muhteşem yapanın neler olduğunu biliyorsak, bir ekibin nasıl muhteşem olacağını neden bilmiyoruz?

Google insan Operasyonları’nda (insan Kaynakları bu şekilde adlandırılıyor) bir grup olarak, verileri ve titiz analizleri kullanarak bu soruyu yanıtlamak için yola çıktık. Bir Google ekibini etkili kılan nedir? Araştırmamızdaki bulguları burada sizlerle paylaşmak istiyorum.

İki yıl boyunca Google çalışanları ile 200’ün üzerinde görüşme yaptık ve 180 civarı aktif Google ekibinin 250’den fazla özelliğine baktık. Bir yıldız ekip yaratmak için gereken bireysel özellik ve becerilerin mükemmel bileşimini bulacağımızdan oldukça emindik.

Ölümüne hatalıydık. Bir ekipte kimlerin olduğu, takım üyelerinin etkileşim kurma, görevlerini yapılandırma ve katkılarını değerlendirme biçimlerinden daha az önemlidir. Sihirli algoritmanın anahtarı bunlardır.

Google’da başarılı ekipleri diğerlerinden ayıran beş temel dinamik olduğunu fark ettik:

Psikolojik güvenlik: Ekip üyeleri birbirinin önünde risk alma ve eleştiriyle karşılaşma konusunda kendilerini güvende hisseder.

Güvenilirlik: Yüksek kaliteli işleri zamanında yapmak için birbirimize güvenebilir miyiz?

Yapı ve netlik: Ekibimizde hede er, roller ve yürütme planları net mi?

İşin anlamı: Her birimiz için kişisel olarak önemli bir şey üzerinde mi çalışıyoruz?

İşin etkisi: Yaptığımız işin gerçekten önemli olduğuna inanıyor muyuz?

Bu 5 soruya “evet” yanıtını verdiyseniz, tebrikler! Muhtemelen yüksek performanslı bir ekipte çalışıyorsunuz. Böyle değilse, yine de ümit var. işte size nereye odaklanmanız gerektiğini ve nasıl daha iyi olacağınızı gösterecek ve bunu ekip arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayacak kısa bir yol…

Psikolojik güvenlik, bulduğumuz bu 5 dinamiğin en önemlisiydi ve diğer 4’ünün temelini oluşturuyordu. Bu nasıl olabilir? Ekibinizdeki üyelerle birlikteyken risk almak basit görünür. Ancak, bir proje üzerinde en son çalıştığınız zamanı hatırlayın. Dışarıda kalan tek kişi gibi görünme kaygısı duymadan hede n ne olduğunu sorabileceğinizi düşündünüz mü? Yoksa aymaz gibi algılanmaktan kaçınmak için herhangi bir konuyu netleştirmeden yola devam etmeyi mi seçtiniz?

Görünen o ki, hiçbirimiz başkalarının yetkinliğimiz, farkındalığımız ve poziti iğimiz konusundaki algısını olumsuz etkileyebilecek davranışlarda bulunmak istemiyoruz. Bu tür bir kendini koruma, iş yerinde doğal bir strateji olsa da, etkin bir ekip çalışması için zararlı. Madalyonun diğer yüzünde ise şu var: Ekip üyeleri birbirlerinin yanında kendilerini ne kadar güvende hissederse, hatalarını kabul etme, işbirliği yapma ve yeni roller üstlenme ihtimalleri o kadar artıyor. Psikolojik olarak kendilerini daha güvende hisseden kişilerin Google’dan ayrılma olasılıkları azalıyor, takım arkadaşlarından gelecek “farklı kirlere” daha açık oluyorlar, şirkete daha fazla kazandırıyorlar ve yöneticileri tarafından genellikle 2 kat daha etkin olarak değerlendiriliyorlar.

Google’ın gTeams Egzersizi!

Google çalışanları, verileri sever ama verileri toplayıp bir kenara koymak değil, harekete geçmek isterler. Bu nedenle “gTeams egzersizi” dediğimiz bir araç oluşturduk. Bu, bahsedilen beş dinamiği ölçen 10 dakikalık bir değerlendirme. Sonucunda ekibin performansına dair bir rapor ortaya çıkıyor, sonuçlar kişisel olarak konuşuluyor ve ekibin daha iyi çalışmasına yardımcı olacak özel kaynaklar yaratılıyor.

Bir yıl içinde 300 ekipten 3 binin üzerinde Google çalışanı bu aracı kullandı. Bu ekiplerde -her ekip toplantısına önceki hafta alınan bir riski paylaşarak başlamak gibi yeni bir norm uygulayanlar arasında- “psikolojik güvenlik” notu yüzde 6, “yapı ve netlik” notu yüzde 10 yükseldi. Ekipler, takımın etkinliğine dair bir çerçeveye sahip olmanın ve bu dinamikler üzerine konuşmaya yönelten bir fonksiyonun, daha önceki önemli eksikler olduğunu ve bu deneyimin en güçlü etkisinin bu eksiği kapatmak olduğunu söyledi. Dublin’deki satış takımından Mountain View’daki mühendislik ekiplerine kadar, bu çerçeveye odaklanmanın her tür ekibin gelişmesine yardımcı olduğunu gördük.

Psikolojik güvenlik
Ekip üyeleri birbirlerinin önünde risk alma ve eleştiriyle karşılaşma konusunda kendilerini güvende hisseder.

Güvenilirlik
Ekip üyeleri işi zamanında tamamlar ve Google’ın mükemmellik konusunda koyduğu yüksek çıtaya ulaşır.

Yapı ve netlik
Ekip üyelerinin rolleri, planları ve hedefleri nettir.

Anlam
İş, ekip üyeleri için kişisel düzeyde önemlidir.

Etki
Ekip üyeleri yaptıkları işin önemli olduğunu ve değişim yaratacağını düşünür.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benim işletim sistemim: Densa Başkan Yardımcısı Hacı Sabancı

Bir ‘dijital dönüşüm’ hikayesi