in

Walmart’ın CEO’sundan zirveye tırmanma taktikleri

Walmart’ın CEO’su Doug McMillon’dan kariyerinizde nasıl yükselebileceğinize dair birkaç ipucu…

ABD’li perakende devi Walmart’ın başkanı ve CEO’su Doug McMillon, zirveye tırmanma konusunda kuşkusuz birkaç şey biliyor olmalı. Stajyer olarak girdiği şirkette yıllar içerisinde adım adım ilerleyerek en tepeye kadar yükseldi. 2014’te henüz 48 yaşındayken -bugün cirosu 500 milyar doları aşan- kuruluşun başına geçti.

LinkedIn’deki gönderilerinden birinde McMillon, birkaç iş arkadaşının günün birinde onun pozisyonuna sahip olmak istediğini öğrendiğini yazdı. Bu yüzden insanların kariyerlerinde nasıl yükselebileceğine dair birkaç ipucu vermeye karar verdi. McMillon, öncelikle, “Her şey çok çalışmakla oluyor” diyor.

Ardından şu üç noktayı vurguluyor:

  1. Bugünün işini doğru yap

McMillon’ın birinci tavsiyesi, “Şu anda önünde olan şeye odaklan. İstediğin yere başka türlü gelemezsin.”

  1. Müthiş bir takım arkadaşı ol

Walmart’ın CEO’su, spor alanındaki deneyimlerine dayanarak, başkalarına yardım etmeyi öğrenmenin liderlik yeteneğini de geliştirdiğini söylüyor. Özellikle şunun altını çiziyor: “Başkalarının birlikte çalışmayı isteyeceği bir takım arkadaşı ol.”

  1. Fazladan ve zor bir şey üstlen

McMillon, takipçilerine etraflarında yapılmamış olan şeyleri düşünmelerini ve bu şeyleri yapmanın yolunu aramalarını tavsiye ediyor. “Bu zor görevleri üstlenerek kendinize meydan okuyun” diyor; “Bunlar öğrenme fırsatlarıdır ve bir şeyi iyileştirme şansınız olur. Böylece insanlar da sizin liderlik özelliğinizi fark eder.”

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir araştırmaya göre insanlar robotlara yöneticilerinden daha çok güvenecek

Google’a göre mükemmel yöneticilerin 10 ortak özelliği