in , , , ,

“Assembly Buildings’i yurt dışına açacağız”

Yeni Nesil Ofis: İsmet Öztanık

İsmet-Öztanık

İSMET ÖZTANIK
Assembly Buildings Kurucusu

Levent’te ilk projesini hayata geçinen Assembly Buildings, yeni nesil ofis yaklaşımının öncüsü… Büyük ilgi nedeniyle İstanbul’da yeni merkezler hazırlarken, Ankara’ya da atım attı. Kurucu Ortak İsmet Öztanık, “Yakında yurt dışına açılma planlarımızı hayata geçireceğiz” diye konuşuyor.

Assembly Buildings projesini 2016 yılında başlattık. İnşaatın ve projenin tamamlanıp, tam şirketin olgunlaşmaya başladığı dönemde Mart 2020’de pandemi gündeme geldi. Bir yandan da projeyi ilk başlattığımız binada da çeşitli krizler yaşandı, birtakım sorunlarla karşılaştık. Ancak, biz bir gayrimenkul geliştiricisinin karşılaşacağı çok sayıda sorunu yaşadık ve bu bize deneyim kazandırdı.

Çevik bir şirket olma özelliğimiz nedeniyle yeni ürünler sunma, müşteriyle yakın ilişkiler ve farklı satış kanallarıyla bu krizi çok kolaylıkla aştık.

Pandemi döneminde ofis ihtiyaçlarını evlere kadar ulaştırdık, sosyal mesafeyi sağlamak için İstanbul çevresinde “paylaşımsız” ofis alanları yarattık. Otel ve kafelerle iş birlikleri yaparak, içlerinde müşterilerimiz için çalışma/toplantı alanları tanımladık. Bizim bu stratejimizi Amerika’dan takip eden şirketler oldu.

“Yüzde 100 doluluğa ulaştık”

Bütün bunlara rağmen hem bulunduğumuz binada hem de yanındaki Levent ve River Plaza’daki projelerimizle büyümeyi başardık. Bu iki binada Assembly Prive dediğimiz yaklaşımla, şirketlere özel katlar yapıyor ve yönetiyoruz. Geldiğimiz durumda Ferko’da yerimizde doluluk oranı yüzde 100 ve bir “bekleme” listemiz var.

Ankara’da yeni bir merkez açtık. Bütün bu yeni projelerle birlikte 20 bin metrekarelik bir kapasiteye geldik. Bunun üzerine Kağıthane ve Kozyatağı’nda iki yeni merkezimizi açıyoruz. Kağıthane’de B segmentinde bir projeyi başlatacağız. Kozyatağı’nda MesaKoz’da içinde kiralık kısa dönem evlerimizin de olacağı Assembly Living konseptimizi sunacağız. Bu yılın ilk yarısında açmış oluruz. Böylece 25 bin metrekarenin üzerine çıkmış olacağız.

Şu anda Levent’teki merkezde 140 üyemiz var, onların 1000 çalışanına dokunuyoruz. River ve Levent plazalarla 350 kullanıcıya ulaşıyoruz. Artı ofis kullanıcıları var.

Yeni adresimiz Ankara

Ankara, Levent’in iki katı büyüklüğünde bir yer. Çok daha fazla olanaklar ve alanlar var. Orada Levent’in çok üzerine kapasiteye sahibiz.

Beklentimizden çok büyük bir ilgi oluştu. Ankara’nın potansiyelini yeterince görmediğimize tanık olduk. Assembly’yi açınca başkentin büyük gücünü gördük. Ankara da bizim projeyi sahiplendi. Bütçemizin çok üzerinde doluluğa ulaştık. “İş Dünyası Kulübü” gibi konumlandık ve bu bize büyük bir avantaj sağladı.

8 bin metrekarelik bir alanımız var ve bize güvenen bir ortaklıkla oraya girdik. Çok da özel bir proje olduğunu söyleyeyim. Bir AVM projesinin dönüşümü ile ortaya çıkan bir gayrimenkul projesinden söz ediyorum. Biz bu yeniden yapılanma sürecinde projeye girdik. Tam anlamıyla bir uluslararası “otel yönetim” kontratı modeli ile çalışacağız.

Bunların yanı sıra İstanbul başta olmak üzere Türkiye’de yeni fırsatlara bakıyoruz. Ayrıca, yakın coğrafyadan Assembly’ye talepler gelmeye başladı. Yakında yurt dışına açılma konusuna başlayabileceğimizi düşünüyorum.

Ofis boşluğu

Bir dönem Levent tarafında ofislerde büyük bir fiyat düşüşü yaşandı. Yüzde 40’lara varan indirimler oldu. Bunun etkisiyle Maslak gibi yerlerden Levent’e taşınan şirketleri gördük. Bir dönem Levent/Büyükdere hattında ofisinin olmasını aklından bile geçiremeyenler iyi olanaklarla yer buldular. Şu anda Levent civarında doluluk yüksek düzeylere ulaştı. Biz de yer arıyor, ancak bulamıyoruz. Şu anda ‘premium’ ofislerde metrekaresi 6 bin doların altında yer yoktur. Kiralıkta ise metrekare 20 dolardan başlar, 40 dolarlara kadar gider. Piyasada 1000 TL/metrekarenin olmadığını söylemek mümkün.

Assembly, şu anda çıkışa hazır. Uçak kalkıyor, uçuşa hazırız.

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

donum-noktam

Dönüm noktam!

Sevin-Ballıktaş

“Anlık veri analizi işini Asya’ya taşıyacağız”