in , ,

Yosun Üzerinde Kaymak

Bu yüksek performanslı, pist dışında kaymak için kullanılan kayaklar ile karbon yoğun petrol, yerini yosun (alg) yağına bırakıyor.

yosun-uzerinde-kaymak

YAZI: JAY WOODRUFF

Biyoteknoloji startup’ı Checkerspot, mikroalglerden üretilen plastiği geliştirdikten sonra açık hava aktivitelerinde kullanılan ürünler, petrol temelli plastiklerle aynı özellikleri sergileyen yeni bileşenler için mükemmel bir test ortamı yarattı. Şirketin eş kurucusu ve CEO’su (aynı zamanda kayak sporuyla uğraşan) Charles Dimmler, “Bir şeyler inşa etmek amacıyla kullanılan malzemeleri üretmek için biyoteknolojiden yararlanıyoruz” diyor. Dimmler, 2019’da, geçtiğimiz kış alg temelli, yüksek performanslı, pist dışında kaymak için kullanılan kayak The Intention’ı geliştiren WNDR Alpine’i kurdu. Temmuz’da ise sertleşmiş kar kütleleri için tasarlanmış Vital kayak ortaya çıktı. WNDR’ın üretim süreci, kayak başına toprağa karışacak yaklaşık 1 kilogram plastik atığı yok ediyor.

MİKROALGLER İLE ÖLÇEK KAZANMAK

İşte Checkerspot’taki bilim insanlarının, alglerden sürdürülebilir polioller (yağlar) üretmek için izlediği kritik adımlar.

  1. Moleküler biyoloji ekibi, yeterli miktarlarda yağ üretmek için uygun glikoz profiline sahip özleri belirlemek için çeşitli alg türlerinin DNA’sını manipüle ediyor.
  2. Checkerspot’taki bilim insanları, sürecin sonunda 300 litrelik bir tankı dolduran bir fermentasyon sıvısında faydalı türleri beslemek ve yetiştirmek için şeker kullanıyor.
  3. Beş gün boyunca sıvı, basınçlı kaplarda gözlemleniyor ve yağa dönüştürülüyor; bu yağ, kayak üretmek için gerekli köpüğü veya sert malzemeleri üretmekte kullanılıyor.

ALG KENARLAR

Kayağın sert dış kenarları, algden üretilen poliüretandan oluşur ve kavak ağacıyla bir araya gelerek, ekstra yapışkan maddeye gerek kalmadan güçlü bir bağ yaratır.

ALG ÇEKİRDEK

Algden üretilen köpük çekirdek kayakların, rakiplerine kıyasla yüzde 15 daha hafif olmasını sağlar.

KAVAK TAHTA

Özelliği gereği kavak güçlü ama esnektir, bu sayede yüksek performanslı bir kayaktan beklenen hassaslığa sahiptir.

İllüstrasyon T.M. Detwiler

İLGİLİ İÇERİKLER:

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kevin-roberts

Bu 3 faktör aklınızda olsun: “Tevazu, insanlık ve mizah”

hizli-buyume-heyecani

Hızlı büyüme heyecanı!