in , ,

Benim için “Çeviklik”!

Son dönemin en çok konuşulan kavramlarının başında “Çeviklik” (Agility) geliyor. Neredeyse her şirket, her lider bu konuda bir şeyler yaptığını, planları olduğunu anlatıyor. Biz de bu önemli kavramın ne anlama geldiğini önde gelen liderlere sorduk…

benim-icin-ceviklik
ERKAN KAFADAR

“Çevik şirketler, hızla değişen pazar koşullarında müşteri ve pazar beklentilerini aynı hızla karşılayan kurumlardır. Hizmet ve ürünleri sonuca ulaştırmak için farklı birçok yetkinlik aynı takımın parçası olarak hareket eder, karar alma süreçlerinde hiyerarşi ve bürokrasi aza indirilir. Bu şekilde uçtan uca değer yaratan takımlardan oluşan şirketlerdir.”
ERKAN KAFADAR
Borusan Holding CEO

 

ÜMİT BOYNER

“Benim için çevik şirket; var olma amacını ve değerlerini kaybetmeden, değişen dış koşullara kendini sürekli adapte ederek, her daim hedefe ulaşmanın ve başarmanın yolunu bulabilen şirkettir.”
ÜMİT BOYNER
Boyner Grup YKÜ

 

MUZAFFER AKPINAR

 

“Çevik şirket, kazanan teklifini unutmadan, temel felsefesini kaybetmeden, çalışma değerlerinden ödün vermeden, değişen şartlara hızla uyum sağlamak ve hatta mümkünse şartlar değişmeden değişimi hissedip proaktif pozisyon almak demektir.”
MUZAFFER AKPINAR
MV Holding YK Başkan Vekili

 

ADNAN BALİ

“Bir fikri, ürünü veya hizmeti ilk aşamasından nihai  kullanıcısına geçene kadarki süreyi en kısa yapan şirket, çevik şirkettir. Bu da klasik, silo tipi organizasyon yapılanmasıyla veya bir defalık bir araya gelen proje ekipleriyle olmaz. Bunun için çapraz disiplinlerden beslenmiş profillerin daima bir arada çalışması lazım.”
ADNAN BALİ
İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı

 

CEVDET ALEMDAR

“Birincisi, öngörebilen; ikincisi, yeni durumu öncesinden daha yüksek performansla yöneten ve üçüncüsü, çevresini, ekosistemini de yeni duruma göre düzenleyebilendir.”
CEVDET ALEMDAR
Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı

 

PROF. FRANCESCA GINO

“Çok fazla lider çeviklikten bahsediyor ama çoğu kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Bence çevik şirket olmanın üç bacağı var: Yaratıcılık, adapte olabilirlik ve değişen koşullara hızlı yanıt verebilme kabiliyeti.”
PROF. FRANCESCA GINO
Harvard Business School

 

BORA TUNCER

“Uzun süre önce kendimizi çeviklik kavramı etrafında organize etmeye özen gösterdik. Ar-Ge’den başlayarak, tüm iş süreçlerimizde çevikliği yol gösterici ilkemiz olarak benimsedik. Bu, Çeviklik (Agile) metodolojisini uygulamaktan daha fazlası ve işimize tamamen bağlı olduğumuz bir zihniyet dönüşümünü ifade ediyor.”
BORA TUNCER
Schneider Türkiye CEO

 

İZZET GARİH

“Çevik şirketlerde inisiyatifin ve karar/onay süreçlerinin mümkün olduğu kadar tabanı yetkilendirerek ilerlemesi önceliklidir. Yöneticilerin sektörel reflekslerinin merkezi denetime rağmen süratle ama kontrollü bir şekilde devreye girdiği, büyüklük ve hızın optimize edildiği bir yapıdır.”
İZZET GARİH
Alarko Holding YKB

 

“Hızlı ve katılımcı karar alıp, hayata geçiren şirketlerdir.”
ATALAY GÜMRAH – Eczacıbaşı Holding CEO

“Ticarileştirme süresini ne kadar kısaltırsanız, o kadar çeviksiniz.”
HAKAN BULGURLU – Arçelik CEO

“Geleceğe ve belirsizliklere hazır şirket demektir.”
HAYDAR YENİGÜN – Ford Otosan CEO

Fotoğraf: Pixabay

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkiye’yi-Dunyaya-Tasiyan-Markalar1

Türkiye’yi Dünyaya Taşıyan Markalar

bilal-orhan

Elazığ’dan unicorn’a yolculuk