in , , ,

En iyi yönetim kurulu nasıl inşa edilir?

LinkedIn Kurucusu Reid Hoffman sorularınızı yanıtlıyor.

en-iyi-yonetim-kurulu-nasil-insa-edilir

Fotoğraf: Pixabay

Reid Hoffman
 1. Kapsayıcı olun/Katılımı teşvik edin
  Pek çok yönetim kurulu toplantısı bir ya da iki üye tarafından ele geçirilir, domine edilir. En iyi çalışan yönetim kurulları ise odadaki herkesin düşüncelerini dikkate alır, sadece sesi en yüksek çıkanlarınkini değil.
 2. Proaktif/Temkinli bir şekilde sermaye arttırın
  Pek çok yönetim kurulunda, şirket nakde sıkıştıktan sonra sermaye artışına gidilmesi konuşulur ve karara bağlanır. En iyi yönetim kurullarında ise piyasadaki değişiklikler ve gelen tekliflere göre, nakitsiz kalmayı beklemeden sermaye artışı planlanır. Sıkıntılı dönemlere hazırlıksız girilmez.
 3. Tavsiyede bulunun, yönetmeyin
  En kötü yönetim kurulları, öncelikleri dayatarak şirketlerin sonunu getirebilir. Bunun çok sayıda örneğini de görüyoruz. En iyi yönetim kurullarında ise Hipokratvari bir şekilde “zarar vermeme” kuralı hâkimdir. Bu kurulların üyeleri, kişilere pilotluk yapmak yerine “co-pilot” koltuğundan tavsiyelerde bulunur, hata yapılmasını engeller.
 4. Kurucu ortağın zihniyetini paylaşanlara yatırım yapın
  En iyi yönetim kurullarında, müthiş yöneticileri işe almanın ne kadar önemli olduğu sırrına erilmiştir. Başarının önemli ölçüde iyi liderler ile sağlandığının bilincindedirler. Kurucu ortak gibi düşünebilen kimseler, başarının garanti olmadığı durumlarda risk almaya isteklidir.
 5. İlişkilere yatırım yapın
  Hollywood filmlerinde, yönetim kurulları hayati kararların alındığı yer olarak işlenir. Bu yanlış bir algıdır, gerçek dışıdır. Oysa gerçek hayat farklıdır. İyi işleyen yönetim kurullarında, en iyi fikirler, iş birlikleri ve fikir beyanları, toplantı odasının dışındaki gayriresmî bire bir diyaloglarda ortaya çıkar.
 6. Şahsi yeteneklerden istifade edin
  Herkesin yeteneklerinin, tecrübelerinin, güçlü özelliklerinin ve iş çevresinin benzersiz bir harmanından oluşan özel bir gücü vardır. En iyi yönetim kurullarında, şirketin tehditlerle baş edebilmesi ve fırsatları değerlendirebilmesi için, her bir yönetim kurulu üyesinin süper güçlerinden yararlanılır.
 7. Şahsi e-postalar gönderin
  En sevdiğiniz şirketin yönetim kurulundaki birinden şahsi bir e-posta alsaydınız nasıl hissederdiniz? En iyi yönetim kurullarında şirketin satışlarını, işe alımlarını ve finansman sağlamasını daha iyi hale getirmek için şahsi e-postalar atılır.
 8. Mutlaka büyük düşünün
  En iyi yönetim kurulları, CEO’ların en büyük destekçisidir. Böyle yönetim kurulları, şirkete, neyin mümkün olduğuna dair sınırlarını esnetebilmesi için ilham verir. Bunun en meşhur örneği, Airbnb’nin misafirleri için 11 yıldızlık bir deneyim tasarlamış olmasıdır.

İKİ KONU KİLİT ÖNEMDEDİR

 1. FARKLILIK Yönetim kurulunuzun daha önce yönettiğiniz tüm takımlardan farklı olduğunu kabul edin.
 2. RİTÜELLER Müthiş sonuçlara giden yolda, bu benzersiz takımı desteklemek için belirli ritüeller benimseyin.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN FARKLI BİR TÜR OLDUĞUNU ANLAYIN

Yönetim kurullarının alışılmadık organizasyonlar olduğu benim için tecrübeyle sabit. En etkin oldukları zamanlarda, çok uyumlu ve hızlı hareket eden ekipler olarak çalışırlar. Yine de, şirket içinde mevcut çoğu ekipten bağlamsal olarak farklıdırlar.

Yönetim kurulu üyeleri nadiren toplanıp, günlerini farklı ortamlarda geçiriyor olsa da bazı muğlak sorumlulukları vardır. Bu nedenle, yönetim kurulunu gerçekten etkili bir ekip olacak şekilde bir araya getirmek genellikle akıntıya karşı kürek çekmek gibidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar: Fast Company Türkiye

©Fast Company Dergisi, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş. tarafından Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde yayınlanmaktadır. Fast Company’nin isim hakkı ABD’de Mansueto Ventures’a, Türkiye’de Fast Dergi Yayıncılık A.Ş.’ye aittir. Dergide yayınlanan yazı, tablo, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

calisan-dostu-ucret

Çalışan dostu ücret

gelecegin-rekabetine-hazirlik

Geleceğin rekabetine hazırlık!